alt1 квітня Полтавщина відзначала 200-річчя з дня народження М.В. Гоголя. Цього дня по всій області відбулися урочисті заходи. В історичних місцях, де народився, жив, навчався М.В. Гоголь, пройшла низка культурно-мистецьких заходів. Не оминула ця подія і наш край. В урочистостях по відкриттю меморіального комплексу Келебердянському козацькому форпосту на Дніпрі взяла участь міська адміністрація Комсомольська та гості нашого міста — кореспонденти всеукраїнських ЗМІ, Почесні громадяни Комсомольська, а також представники духовенства.

І хоча Комсомольськ — місто молоде, але пишається тим, що межує з історичними землями, на яких жили і боролись за незалежність українські козаки.

(Для довідки

У 17 ст. містечко Келеберда відносилось до Канівського староства, у ньому знаходилась Келебердянська сотня Полтавського козацького полку, підпорядкованого Гетьманській владі. Після того, як гетьман Мазепа, а з ним запорожці на чолі з кошовим Гордієнком змовились зі шведським королем Карлом ХІІ проти Росії, прагнучи повернути «допереяславську» незалежність, Келеберда стала причетною до підготовки Полтавської битви. Аби приборкати непокірних, за наказом царя Петра І, з Києва на Запорізьку Січ було висунуто 3 російські полки - «дабы истребить все гнездо бунтовщиков до основания»... У квітні 1709р. російські війська під командуванням полковника Яковлєва раптово напали на Запорізьку Січ, знищили Келеберду...

Після завданого погрому Келеберда поступово відродилась, і вже у 1774-му р., коли Келебердянська козацька сотня була віднесена до Новоросійської губернії, у поселенні мешкало понад3 000 чол. Сотня мала шовковий яскраво-червоний прапор із зображенням шаблі і булави, перехрещених на казані (символі достатку) та відповідним написом «Козацькому роду нема переводу»...)

altЖиття, побут своїх земляків, історичні події минувшини описав М.В. Гоголь в історичній повісті «Тарас Бульба». Головний герой повісті є живим втіленням типових ознак українського козацтва, його героїзму та волелюбності. Тому не випадково виникла ідея встановлення пам\'ятника у Келеберді саме цьому персонажу. Відтепер пам\'ятник Тарасу Бульбі є невід\'ємною частиною меморіального комплексу Келебердянському козацькому форпосту. Бронзовий пам\'ятник виготовили відомі українські скульптори — Володимир та Олексій Чепелики.

На урочистому мітингу до відкриття пам\'ятника виступив Комсомольський міський голова С.А. Супрун, який, зокрема, сказав: «Мені дуже приємно знаходитись на цій історичній землі наших прадідів. Комсомольськ — молоде місто, якому невдовзі виповниться 50 років. І хоча у наше місто має небагату історію, але завдяки тому, що поряд є козацьке поселення Келеберда зі славетною історією, ми таким сусідством пишаємось. Сьогодні територію нашого краю важко розділити — Комсомольськ, Салівка, Келеберда, Пришиб поєднані. Це справжній козацький край. До 200-річчя М.В. Гоголя, яке відзначає вся Україна, наш дійсний козак, Почесний громадянин м. Комсомольська О.Г. Мороз зробив своїм землякам цінний подарунок, ставши спонсором проекту по виготовленню і встановленню пам\'ятника Тарасові Бульбі. Тож від імені Комсомольської територіальної громади висловлюю щиру вдячність нашому земляку й меценату, і бажаю, щоб всі наслідували приклад Олександра Гпригоровича Мороза. Це людина, яка не словом, а ділом демонструє свій патріотизм, свою любов до рідного краю».

По завершенні мітингу, в якому також взяли участь народний депутат України О.П. Попов, голова Кременчуцької райдержадміністрації І.Я. Панасенко, сільський голова с. Келеберда Т.Г. Марченко, генеральний директор ТОВ «Славутич-руда» А.М.Трефілов, генеральний директор ВАТ «Полтавський ГЗК» В.В.Лотоус, представники духовенства — архієпископ Полтавський і Миргородський Филип та єпископ Кременчуцький і Лубенський Володимир.

altПісля офіційного відкриття пам\'ятника відбулось його освячення. Пам\'ять козаків вшанували салютом. Представники козацтва поклали квіткові гірлянди «Слава козакам» до скульптури Тараса Бульби, гірлянду «Слава героям» до могили воїнів, загиблих у Великій Вітчизняній війні, а потім під супровід церковних дзвонів спустили вінок на воду в пам\'ять про тих, хто в різні роки визволяв Україну від нападників.

Завершились урочистості виступом творчих колективів Комсомольського Палацу культури і творчості та муніципального духового оркестру з міста Кременчука.