Для забезпечення соціального захисту та законних прав громадян наводимо інформацію щодо місць зберігання найбільш затребуваних документів.

Документи обласного, міських та районних комітетів компартії й комсомолу України, зберігаються в корпусі № 2 Державного архіву Полтавської області, за адресою: вул. Зигіна, 1-А, м. Полтава, тел.: (05322) 7-22-55 (документи містять інформацію про заробіток та трудовий стаж членів КПРС та ВЛКСМ).

Якщо питання прийому, переміщення, звільнення розглядалося на засіданнях виконкому Ради народних депутатів, загальних зборах членів колгоспу, засіданнях правління колгоспу, тоді цей факт Державний архів Полтавської області (корпус № 1, вул. Пушкіна, 18/24, м. Полтава, тел.: 05322-7-34-39) може підтвердити за протоколами, що є документами постійного терміну зберігання. За цими ж протоколами можна підтвердити виділення окремим громадянам земельних ділянок для будівництва.

Значна кількість звернень стосується підтвердження нагородження громадян орденами та медалями СРСР, Почесними Грамотами і Грамотами Президії Верховної Ради Української РСР, присвоєння почесних звань УРСР тощо. Архів має джерельну базу, завдяки якій можна оперативно (якщо відома конкретна дата або номер указу) надавати позитивні відповіді на ці запити.

Довідки про навчання у вищих навчальних закладах, технікумах, школах видаються відповідними навчальними закладами. У разі ліквідації вищезгаданих закладів необхідно звернутися до Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації за адресою: вул. Котляревського, 20/8, м. Полтава, 36000.

Певний тип запитів стосується підтвердження служби в армії чи на флоті, участі у громадянській, Великій Вітчизняній війнах, служби або лікування в госпіталях. Службу у Червоній Армії до 1941 року та участь у громадянській війні можуть підтвердити у Російському державному воєнному архіві (ул. Адмирала Макарова, 29, г. Москва, E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) або в Державному архіві Полтавської області, якщо громадяни проходили реєстрацію в партизанській комісії району чи міста в 1928-1935 роках.

 Участь у Великій Вітчизняній війні та службу в госпіталях може підтвердити Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації (ул. Кирова, 74, г. Подольск, Московская область, 142100; Факс: +7(496) 763-77-07).

У Державному архіві Полтавської області також зберігається колекція партійних документів, за якими можна підтвердити участь громадян у антифашистському підпіллі та партизанському русі під час тимчасової фашистської окупації Полтавської області 1941-1943 років.

Інформацію щодо лікування в госпіталях можливо отримати у воєнно-медичному музеї Міністерства оборони Російської Федерації (пер. Лазаретный, 2, г. Санкт-Петербург, 191180; Факс: +7(812) 310-20-25; E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Web:http://www.museum.ru/M170), де зберігаються історії хвороб.

Якщо громадяни служили у Військово-Морському флоті – потрібно звертатися за довідкою до Російського державного архіву воєнно-морського флоту (ул. Миллионная, 36, г. Санкт-Петербург, E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.).

Державний архів області також підтверджує вивезення мешканців Полтавської області на примусові роботи до Німеччини та інших країн Центральної і Східної Європи у період Другої світової війни. В архіві зберігаються фільтраційні справи управління НКВС по Полтавській області, списки (далеко не повні) вивезених по колгоспам, сільуправам, сільрадам, міськрадам області та листи наших співвітчизників із Німеччини за 1943 рік. У разі негативної відповіді з архіву, громадянам необхідно звернутися до Міжнародної Служби Розшуку (МСР), де зібрані німецькі архівні документи періоду Другої світової війни, (м. Арользен, Німеччина) за адресою: Internationaler Suchdienst, Groβe Allee 5-9, 34444 Arolsen, Bundesrepublik Deutschland. Запити до Німеччини необхідно надсилати німецькою мовою.

Особам, які після звільнення були призвані до лав Радянської Армії польовими військкоматами або працювали в частинах Радянської Армії, необхідно звернутися до Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації (ул. Кирова, 74, г. Подольск, Московская обл., 142100). У заяві бажано вказати № військової частини.

Багато громадян звертається стосовно репресій, розкуркулення, депортацій, позбавлення волі та виборчих прав (у тому числі про конфіскацію майна) своїх рідних або близьких родичів у 1920-30-х роках. В архіві зберігаються документи Полтавського та Лубенського окружних виконавчих комітетів Рад робочих, селянських і червоноармійських депутатів за 1929-1930 роки, в яких містяться списки розкуркулених та позбавлених виборчих прав громадян. На зберіганні також знаходяться списки мешканців, в яких було відібрано майно, кількох повітів Полтавської губернії за 1922-1923 роки, списки позбавлених виборчих прав по Лубенському, Золотоніському та Полтавському округам за 1923-1925 роки, списки репресованих, розкуркулених по деяким сільуправам та сільрадам області періоду 1941-45–х рр.

Для отримання документа, що підтверджує репресії або розкуркулення, в першу чергу необхідно звертатися до Управління Служби безпеки України по Полтавській області (вул. Жовтнева, 39, м. Полтава), де зберігаються архівно-слідчі справи, до відділу інформаційних технологій УМВС України у Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014).

У випадку втрати свідоцтва про народження, одруження або смерті громадяни досить часто звертаються до обласного архіву з особистою заявою (запитом) про відновлення вказаних документів. В архіві знаходяться на зберіганні метричні книги православних церков Полтавської губернії за 1843-1922 роки та книги реєстрації актів цивільного стану по Полтавській області за 1919-1938 роки, згідно з якими можливо підтвердити факт народження, одруження або смерті. Для одержання архівної довідки біографічного характеру необхідно написати заяву, де вказати прізвище (в дужках дошлюбне/дівоче), ім’я та по батькові людини про яку запитують, дату та точне місце її народження.

Якщо факт народження, одруження або смерті був зареєстрований після 1938 року (на території сучасної Полтавської області), громадяни можуть отримати відповідь або фахову консультацію в обласному управлінні юстиції, що знаходиться за адресою: вул. Зигіна, 1-А, к. 9, м. Полтава.

 

Начальник архівного відділу
Т.М. Нальотова