Україні є традиційним вживати страви із грибів, але ця традиція має підвищений ризик, оскільки більшість населення втратила навички збирання грибів.
Гриби дуже корисний натуральний продукт, який може замінити м’ясо, фрукти і масло одночасно.
У нашому регіоні є близько 10-15 видів їстівних грибів. На території України зареєстровано до 80 видів отруйних грибів, однак найчастіше отруєння спричинюють 20-25 їх видів. Деякі з них за зовнішнім виглядом нагадують їстівні.
Шкода отруйного гриба полягає в токсині, який міститься в ньому, міліграмів якого достатньо, щоб викликати незворотню реакцію в організмі людини. Небезпека токсинів, що є в отруйних і токсичних грибах, різниться за спрямованістю дії. Одні наносять удар на травний тракт, а інші – на функцію головного мозку та ЦНС.
Перші симптоми отруєння з′являються через 1,5-2 години- нудота, блювання, пронос, біль в животі, запаморочення чи головний біль. Отруєння грибами може привести до летальних випадків. При перших проявах отруєння невідкладно звертайтесь за медичною допомогою.
Гриби належать до продуктів, що швидко псуються, тому переробляти їх треба, як правило, в день збирання. Це пов’язано з тим, що після дозрівання гриби стають добрим поживним середовищем для розвитку мікроорганізмів, в тому числі хвороботворних. При вживанні недоброякісних грибів, інфікованих патогенною флорою, частіше внаслідок неправильної кулінарної обробки або неправильних умов зберігання, розвиваються токсикоінфекції, серед яких слід виділити випадки ботулізму
Гриби є «важкою їжею». Вони протипоказані дітям до 14 років, людям похилого віку й особам, що мають захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, при цукровому діабеті та вагітним жінкам.
Для попередження отруєння грибами необхідно дотримуватись елементарних правил:
- Сумнівні і незнайомі гриби краще взагалі не збирати, не купувати.
- Ніколи не збирайте червиві та перезрілі гриби.
- Не збирайте гриби поблизу шосейних доріг, промислових підприємств та залізничних шляхів. Також не варто брати гриби, що ростуть на полях і місцях, де для обробки ґрунту застосовувалися отрутохімікати. Гриби, як губка, вбирають все забруднення з повітря і ґрунту.
- Не пробуйте сирі гриби на смак, так дуже просто можна отруїтися.
- Не дозволяйте дітям збирати гриби без догляду дорослих.
Занурена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби.
Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні.
Бережіть здоров′я та життя.
Начальник Кременчуцького
районного управління Головного управління
Держпродспоживслужби
в Полтавській області Володимир БАРЧУК