Частиною першою статті 28 Закону України “Про загальнообов\'язкове державне пенсійне страхування” (далі — Закон 1058) визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за наявності в особи страхового стажу.


У разі якщо розмір пенсії особи, обчислений з урахуванням наявного в особи страхового стажу та з її заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії, який за повний страховий стаж особі встановлюють на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність, пенсію встановлюють на рівні цього прожиткового мінімуму.


Крім того, для осіб, які не працюють,  досягли 65-річного віку та мають: чоловіки 35 років страхового стажу, жінки 30, Законом 1058 встановлено додаткову соціальну гарантію.


Так, статтею 28 Закону 1058 встановлено, що з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше за прожитковий мінімум для осіб,  які втратили працездатність, визначений законом.


Згідно з частиною третьою статті 42 Закону 1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов\'язану з отриманням доходу, що є базою єдиного внеску на загальнообов\'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов\'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов\'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсію перераховують з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.


Тож право на перерахунок пенсії з 1 січня 2019 року мають непрацюючі особи, які:

  • досягли віку 65 років;

  • мають страховий стаж: чоловіки — 35 років, жінки — 30 років.