При виборі робочого місця працівник зацікавлений працювати там, де він захищений офіційно. Саме офіційне працевлаштування підвищить престиж та репутацію роботодавця в очах працівників, знизить плинність кадрів, збільшить конкуренцію за робоче місце і допоможе залучити професійні кадри.  Крім того, роботодавець буде застрахований від нестачі робочих рук, оскільки саме такий трудовий договір є запорукою впевненості працівника у сталості відносин і наявності роботи та доходу.

Нагадаємо, що відповідно до Закону  “Про Державний бюджет України на 2021 рік” мінімальна заробітна плата з січня 2021 року - 6000 грн., з грудня 2021 року - 6500 грн.

Ставка єдиного внеску залишається 22%  від мінімальної заробітної плати. Таким чином, мінімальний розмір єдиного внеску з 1 січня - 1320 грн., з 1 грудня - 1430 грн.

Максимальна база нарахування єдиного внеску складає 15 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто з 1 січня 2021 року - 90000 грн., з 1 грудня 2021 року - 97500 грн.

На сьогодні страховий стаж повинен становити 28 років, з подальшим збільшенням цього показника на 12 місяців щорічно, тобто з 1 січня 2022 потрібно буде мати 29 років стажу, а ті громадяни, які   претендуватимуть на пенсію за віком після 2028 року, повинні будуть підтвердити 35 років страхового стажу.

Оскільки упродовж 2020 року спостерігалась тенденція до зменшення кількості застрахованих осіб, варто наголосити, що чинне законодавство передбачає кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність за порушення законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин із найманими працівниками.

У разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків — штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення ( з 01.01.2021 — 60000 грн.; з 01.12.2021 — 65000 грн.), до єдинників — роботодавців групи 1-3 застосовується попередження. Повторне порушення протягом двох років — штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (з 01.01.2021 — 180000 грн., з 01.12.2021 — 195000 грн.)

Всі громадяни мають змогу зареєструватися на офіційному порталі Пенсійного фонду України www.pfu.gov.ua та контролювати не тільки свої офіційні доходи, а і факт сплати внесків роботодавцем, що дає підстави в подальшому підтвердити страховий стаж.

Перший заступник начальника

Головного управління