Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, яка застосовується під час проведення атестації робочих місць за умовами праці, визначено, що шкідливі умови праці характеризуються наявністю таких виробничих факторів, що перевищують гігієнічні нормативи і здатні чинити несприятливий вплив на організм працюючого, а також його нащадків як тепер, так і в майбутньому.
На підставі атестації, атестаційною комісією підприємства за погодженням із профспілковим комітетом складається Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яким підтверджено право на пільги та компенсації.
Молоко видають по 0,5 л за зміну незалежно від її тривалості, а також часу роботи з хімічними речовинами, передбаченими Переліком, і в дні фактичної зайнятості працівника на роботах, пов’язаних з виробництвом або застосуванням цих речовин.
Законодавством забороняється:
- виплачувати гроші замість видачі молока, замінювати його іншими продуктами (крім рівноцінних – кефір, ряжанка, сир тощо);
- видавати молоко за одну чи кілька змін наперед, так само як і за минулі зміни, а також видавати його додому.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про охорону праці» дозволяється виплачувати грошову компенсацію працівнику на придбання лікувально-профілактичного харчування, молока або інших рівноцінних продуктів лише за умови роз’їзного характеру роботи на умовах, передбачених колективним договором.
Умови і характер праці, при яких рівень шкідливих виробничих факторів не перевищує гігієнічних нормативів, вважаються допустимими. Пільги і компенсації, передбачені за роботу з шкідливими умовами праці, за роботу з допустимими умовами праці не надаються. В такому випадку безплатна видача молока або інших рівноцінних харчових продуктів можлива в порядку, встановленому колективним договором, і лише з прибутку, що залишається на підприємстві після сплати податків та інших обов’язкових платежів до бюджету (стаття 7 Закону України «Про охорону праці»).