Безпечний відпочинок на воді


З початку місяця на водоймах області потонуло на воді 6 чоловік. Тому рятувальники ще раз звертаються до відпочивальників міста.

Як уникнути подібних нещасть?

Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, що добре вміють плавати і самовпевнено запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води, коли починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти на себе ступню за великий палець.

Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.

Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води зі швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах. Купаючись на «дикому» пляжі чи у незнайомому місці, не пірнайте з берега, гірки, дерева. У воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби. До плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів. Утримуйтеся від далеких запливів, бо переохолодження – головна причина трагічних випадків.

Особливо слідкуйте за дітьми – їхня поведінка у воді непередбачувана.

На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кіс, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти

Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.

Якщо під час прогулянки човном ваш плавзасіб перевернувся, головне – не розгубитися, човен ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за нього, намагаючись штовхати до берега. Потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинувся, в жодному разі не можна заплющувати очі. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.

Дотримуйтесь цих нескладних правил – і будете у безпеці!

Варто пам`ятати, що основними умовами безпеки є:

– правильний вибір та обладнання місць купання,

– навчання дорослих і дітей плаванню,

– суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах,

– постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

ПРАВИЛАМИ ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

  • Залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени.
  • Стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього.
  • Пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів.
  • Використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання.
  • Плавати на плавзасобах на пляжах та інших місцях, які відведені для купання.
  • Вживати спиртні напої під час купання.
  • Підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання.
  • Допускати у воді грубі ігри, які пов’язані з обмеженням рук і ніг.
  • Подавати помилкові сигнали небезпеки.
  • Заходити глибше, ніж до поясу дітям, які не вміють плавати.
  • Купання дітей без супроводу дорослих.


ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПОТОПАЮЧОМУ:

Витягши потерпілого з води, необхідно:

– швидко очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей, для чого ставши на праве коліно, покласти потерпілого його черевом на своє ліве стегно вниз обличчям, лівим передпліччям натиснути на спину, щоб вивільнити від води та інших предметів дихальні шляхи, одночасно пальцями правої руки вичищати порожнину рота,

– одночасно з очищенням ротової порожнини подразнювати  корінь язика та глотку пальцями, щоб викликати блювання, яке прискорить відновлення життєвих функцій,

– покласти потерпілого на спину, щоб голова була відкинута назад, для розправлення дихальних шляхів, для цього можна використовувати валик з одежі, та інші підручні засоби,

– визначте наявність дихання і пульсу на сонній артерії. Якщо дихання відсутнє, почати робити штучну вентиляцію легень потерпілого, а якщо ще й відсутній пульс, водночас із штучною вентиляцією легень виконується непрямий масаж серця до появи перших ознак життя,

– паралельно здійснюється нагрівання тіла розтиранням.

Одночасно із наданням допомоги потерпілому необхідно викликати «швидку медичну допомогу» або якнайшвидше, не припиняючи реанімаційних заходів, доставити потерпілого до медичного закладу.

Усім потерпілим обов’язково повинно бути надано кваліфіковану медичну допомогу лікарями «Швидкої медичної допомоги» або в лікувальній установі, тому що після порятунку в утопленика висока ймовірність розвитку набряку легень.



Начальник Горішньоплавнівського МС

ГУ ДСНС України в Полтавській області О. Стеценко