23 вересня 2024 року відбулося засідання координаційної ради у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, торгівлі людьми. На зібранні розглянули питання про здійснення заходів щодо попередження домашнього насильства за 9 місяців 2024 року та про співпрацю громадської організації «Світло надії» м. Полтави та громади м. Горішні Плавні в частині надання психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства.
Заступник міського голови, координатор виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі Надія Угнічева на засіданні координаційної ради зазначила, що міжвідомча співпраця в питаннях протидії домашньому насильству є ефективним інструментом у подоланні цієї проблеми в нашій територіальній громаді. Позитивними прикладами такої взаємодії є налагоджена співпраця служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики з відділенням поліції № 2 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області. Упродовж 2023-2024рр. спостерігається помітний зріст фактів домашнього насильства: за 9 місяців 2024 року зареєстровано 177 подій, пов’язаних з домашнім насильством, із них: до жінок 146 випадків (32 фізичне насильство, 114 психологічне насильство); до чоловіків 14 випадків (3 фізичне, 11 психологічне); до неповнолітніх дітей 24 (8 хлопчиків та 16 дівчаток). За попередній період 2023 року зареєстровано 138 повідомлень про скоєння насильства та 6 повідомлень у ставленні до неповнолітніх дітей. Кількість фактів насильства в багатодітних родинах ВПО помітно зменшилася (4 повідомлення у 2024 році, 6 повідомлень у 2023 році). Усі постраждалі особи отримали психологічну, соціальну чи патронатну допомогу, складені акти з’ясування обставин вчинення насильства над дітьми, родини взяті під соціальний супровід. У 2023 році проведено 124 співбесіди з кривдниками, від них отримано письмове зобов’язання про недопустимість скоєння насильства. У 2024 році таких бесід проведено 157.
Зокрема Надія Угнічева наголосила, що позитивним є досвід співпраці з громадською організацією «Світло надії», у рамках проєкту якої з постраждалими особами працює психолог Анна Бойко. Здійснюється співпраця з Міжнародною організацією з міграції МОМ ООН в Україні, тренери якої працюють з ВПО та надають психологічну підтримку цій категорії громадян.
Збільшується кількість випадків насильства над людьми похилого віку, які скоюються повнолітніми дітьми або подружжям у ставленні один до одного. За 2023 рік зареєстровано 14 випадків, а 9 місяців 2024 року – 19 випадків.
Директор ТЦСО «Калина» Надія Сакун разом із фахівцями активно долучається до з’ясування обставин насильства над пенсіонерами та для надання всілякої допомоги постраждалим. Тісна співпраця налагоджена із сільським головою Дмитрівського старостинського округу Віктором Брижанем. У цілому міжвідомча співпраця з питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, торгівлі людьми у м. Горішні Плавні є ефективною, спільні дії дають позитивні результати.
Начальник сектору превенції відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області Ігор Лайло повідомив, що на обліку перебуває 162 особи, із них 134 чоловіки та 28 жінок. Загалом з первинною кваліфікацією домашнього насильства поступило 628 повідомлень, із них підтверджено 148, відповідно складено 148 протоколів, за непідтверджені та хибні виклики складено 26 постанов, винесено 92 тимчасових заборонних приписи. Також зауважив, що сьогодні, на жаль, зростає кількість виявлених фактів домашнього насильства в родинах військовослужбовців, тому співробітники поліції вимушені переформатовувати свою роботу та приділити більше уваги саме таким сім’ям з метою своєчасного надання необхідної та комплексної допомоги у разі виникнення фактів домашнього насильства або загрози його виникнення. Міжвідомча співпраця з відповідним службами та закладами освіти налагоджена належним чином, тому всі випадки домашнього насильства фіксуються та відпрацьовуються своєчасно.
Ігор Лайло звернувся до закладів освіти з пропозицією проведення спільних заходів у рамках програми патрульної поліції стосовно правил дорожньої безпеки. У відділку поліції працює фронт-офіс (відкритий простір) для комунікації з громадянами, який можна використати для просвітницької роботи у сфері захисту прав людини, уже є досвід організації екскурсій для дітей з метою формування правової поведінки, усвідомлення необхідності первинної правової допомоги, підстав для затримання, захисту своїх прав. Наголосив на відкритості у співпраці з учнівськими та студентськими колективами та доцільність залучення співробітників поліції до просвітницьких заходів.
Начальник служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики Марина Горбенко доповіла, що службою отримано 26 звернень щодо сімей, у яких відбулося домашнє насильство та в яких виховується 35 дітей. Кожен такий випадок проаналізовано, було відвідано всі сім’ї, з батьками та дітьми проведено відповідні профілактичні бесіди щодо запобігання та протидії домашньому насильству. Проведено 18 оцінок рівня безпеки дитини з метою з’ясування, чи безпечно їй залишатися в сім’ї, де відбулося насильство, та якої саме допомоги потребує дитина та її родина. До проведення оцінки рівня безпеки дитини долучаються не тільки фахівці служби, а й представники поліції, лікарі, старости старостинських округів. Також складено 14 актів оцінки потреб сім’ї/особи в соціальних послугах. Усі родини отримують послугу консультування. У місті також створена мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, затверджені її положення та склад. Мобільною бригадою відвідано 8 сімей, у яких виховується 11 дітей. Марина Горбенко відмітила злагодженість дій та оперативність усіх суб’єктів – протягом доби складається акт рівня безпеки дитини, протягом 5 діб проводиться оцінка потреб сім’ї. Діти, які постраждали фізично, у нашій громаді відсутні, здебільшого вони стають свідками (очевидцями) домашнього насильства.