Засідання міської надзвичайно-протиепідемічної та протиепіозоотичної комісії.

Минулого тижня відбулося засідання міської надзвичайно-протиепідемічної та протиепіозоотичної комісії. На заході головувала заступник міського голови Н.Д. УГНІЧЕВА. Учасники зібрання обговорили ряд актуальних питань щодо епідемічної та епізоотичної ситуації з сибірки в Україні, контролю за правилами торгівлі тваринницькою сировиною на ринках міста та проведення ветеринарно-санітарної експертизи харчових продуктів. Крім того, члени комісії заслухали інформацію про заходи, які проводяться з метою припинення торгівлі харчовими продуктами у несанкціонованих місцях, упорядкування забою тварин на власних подвір’ях, лабораторних досліджень тваринницької продукції при ветеринарно-санітарній експертизі тощо.

За повідомленням МОЗ України, цьогоріч зареєстровано спалах сибірки серед тварин у Запорізькій області. Протягом останніх десятиліть у деяких регіонах країни (Волинська, Донецька області, АРК) були зареєстровані групові спалахи сибірки серед тварин і людей. На Полтавщині в 1996 році в с. Камишино Миргородського району захворіла людина, яка мала контакт з хворою твариною і знехтувала засобами індивідуального захисту, в 2000 році в с. Чернечий Яр Диканського району від сибірки загинула корова. Варто зазначити, що такі захворювання реєструвалися в даному населеному пункті і в 1946 році, але захворювань саме людей не було виявлено. Наявність в області, як і по всій Україні, великої кількості неупорядкованих могильників для худоби створюють потенційну загрозу поширення сибірки серед тварин і людей. Небезпеку для здоров’я створюють несанкціонований забій тварин (без попереднього огляду ветеринарним лікарем), порушення ветеринарно-санітарного стану об’єктів, що займаються зберіганням і реалізацією продуктів тваринництва. Все це може відігравати роль фактора передачі збудника сибірки.

Як повідомила лікар-епідеміолог міськСЕС А.В. ВОЛИК, сибірка передається переважно контактно-побутовим шляхом. Це відбувається через пошкоджену шкіру, коли люди розробляють забитих заражених тварин (таких заражень до 95%), а також під час догляду людини за хворою твариною, при обробці тваринницької сировини (м’яса, шкіри, шерсті, кісток), при вживанні заражених м’ясних продуктів. Спори сибірки дуже стійкі в навколишньому середовищі, тому зберігаються десятиліттями на шкіряних виробах і хутрі, виготовлених зі шкіри хворої тварини. Через них людина може заразитися.

Спори сибірки можуть до 40 років зберігатися в грунті. Збудник активізується при потраплянні в навколишнє середовище і тоді є ризики для людей заразитися ним.  Це, наприклад, буває, коли покинуті могильники для худоби руйнують повені, коли на цих територіях проводяться будівельні роботи. Тобто, це відбувається за умов, коли збудник сибірки потрапляє в навколишнє середовище, де мешкає населення і тварини. Перебіг хвороби такий: починається церозно-геморагічне запалення шкіри і лімфатичних вузлів, рідше легень, нирок. Інколи ця хвороба протікає у формі сепсису, що супроводжується тяжкою інтоксикацією і гарячкою. Інкубаційний період сибірки: від 2 до 7 днів, але у більшості випадків – до 48 годин.

Яка ж профілактика небезпечної хвороби? Це ветеринарно-санітарна експертиза продуктів тваринництва, які реалізуються на ринках. Важливим моментом для нашого міста є будівництво біотермічної ями на міському полігоні твердих побутових відходів. На жаль, сьогодні немає можливості утилізувати загиблих тварин як в місті, так і на території Дмитрівської сільської ради. Начальник управління ветеринарної медицини у Комсомольську О.М. ОСТАПЕНКО повідомив, що на даний момент територія нашого міста та Дмитрівської сільської ради благополучна щодо гострих інфекційних захворювань. Системно проводиться вакцинація тварин проти сказу і сибірки. На сьогодні вакциновані 276 голів худоби. Олександр Миколайович зазначив, що у нашій зоні пунктів для забою тварин немає. Продукція тваринництва, що потрапляє на наші ринки, постійно контролюється. За його словами, на ринках міста не було таких випадків, коли туди доставляли неякісну продукцію тваринництва. Проводиться контроль за наявністю у підприємців торгівлі, громадським харчуванням супроводжувальних ветеринарно-санітарних документів на м’ясну продукцію при її закупівлі.

Також постійно проводиться робота щодо ліквідації торгівлі готовими до споживання та сирими харчовими продуктами у невстановлених для цього місцях працівниками ГО «Громадського формування з ОГП «Міська міліція». У разі необхідності надання допомоги хворим на сибірку, за словами головного лікаря міської лікарні М.І. ДУБИНИ, у Комсомольську підготовлена необхідна госпітальна база в інфекційному і реанімаційному відділеннях.

Таїсія ЛИМАНСЬКА.