2 листопада у великій залі виконкому відбулось розширене засідання надзвичайної протиепідемічної комісії, куди були запрошені керівники медичних установ, освітніх закладів, представники силових структур, власники аптек та фірм з автоперевезення, депутати міської ради, ЗМІ.
Міський голова С.А. Супрун поінформував присутніх про те, що 31 жовтня видані 2 розпорядження міського голови щодо тимчасового призупинення навчального процесу у навчальних закладах та установах Комсомольська і щодо створення оперативного штабу для координації дій у вирішенні питань профілактики та боротьби з поширенням пандемічного грипу та інших гострих респіраторних захворювань. До складу штабу увійшли заступники міського голови, представники СЕС, медичних закладів, закладів освіти, СБУ, внутрішніх справ, відділу з питань надзвичайних ситуацій, Дмитрівської сільської ради, представники підприємства ВАТ «Полтавський ГЗК», представники підприємсв, що займаються автоперевезеннями, ЗМІ.
Сергій Андрійович розповів, що саме 31 жовтня, у суботу, по всій Україні на обласному рівні відбулись селекторні наради щодо протидії епідемії грипу.
«Ми відповідно відреагували: підготували розпорядження про створення штабу і про тимчасове припинення навчального процесу у навчальних і дошкільних закладах міста. Так, починаючи з 31 жовтня, ми на 3 тижні припинили навчальний процес. З інформації КМУ, найбільший ажіотаж у населення викликало забезпечення мешканців міста марлевими пов\'язками. Виявилось, що в Україні таких пов\'язок бракує. Ми намагались у суботу вийти на поставщиків марлі, щоб наші трикотажні підприємства терміново нашили маски для забезпечення ними не тільки місто, а й регіону.
Марлі в Україні не виявилось, тому було прийнято рішення нашити пов\'язки із х/б тканини (куліру). Із фабрикою «Фламінго» підписано угоду про пошиття 200 000 таких захисних масок. Партія регіонів зініціювала і провела пошиття таких пов\'язок у кількості 500 000 шт., щоб забезпечити ними м. Комсомольськ, Полтавську область, і частину масок передати у Західні регіони України. 25 000 шт. масок будуть роздані безкоштовно Партією регіонів у м. Комсомольську», - зазначив міський голова.
«Звертаюсь до керівників підприємств-автоперевізників незалежно від форми власності: є рішення Уряду, згідно з яким водії мають певозити пасажирів у масках. За порушення режиму перевезення пасажирів передбачено накладення штрафу. Для того, щоб посилити режим безпеки на території Комсомольська і не допустити розповсюдження цього страшного захворювання, ми обмежили проведення всіх масових заходів, де передбачається скопичення великої кількості людей. З цією метою нами розроблені профілактичні заходи:обмежується робота розважальних закладів, комп\'ютерних клубів тощо. Звертаюсь до представників контролюючих органів: необхідно посилити контроль за роботою цих закладів, обмежити перебування великого скопичення людей на вулиці, у ПКіТ, спортивних залах тощо.
Зранку у багатьох виникало питання відносно видачі лікарняних листків тим батькам, які сьогодні не повели діток у дошкільні заклади. Хочу сказати, що у таких випадках не передбачена видача листків непрацездатності: таким батькам видаватимуться довідки з медичного закладу, які будуть підтвердженням для керівництва підприємства, на якому вони працюють, про те, що через епідемічну ситуацію діти з батьками залишились вдома. Але ми плануємо вирішити питання забезпечення роботи чергових груп у дитячих садках. Ми повинні також забезпечити такі групи профілактичними засобами, у тому числі марлевими пов\'язками, оксоліновою маззю, вітамінами, і провести певну роботу, щоб чітко виконувались профілактичні заходи обслуговуючим песоналом», - повідомив С.А. Супрун.
Про епідеміологічну ситуацію в Україні та Комсомольську присутніх поінформувала лікар-епідеміолог міської СЕС А.В. Волик:
«За повідомленням ВООЗ, пандемічний грип А/H1N1 виник у Північній півкулі з помірним кліматом. Цей вірус шириться світом: Мексика, Америка, країни Європи, Центральної і Західної Азії. Станом на 30 жовтня по Україні значно ускладнилась епідемічна ситуація із захворюваність на грип в областях Західної України: кількість тих, хто захворів на грип, складає понад 80 000 осіб, серед яких 33,5 тис. дітей. Госпіталізовано всього понад 2 000 осіб, із них 1100 дітей. Мають також місце 33 смертельних випадки. Ситуація загострилася
19 жовтня у Тернопільсьскій області, де були вражені всі райони і зареєстровано близько 30 000 хворих. Насторожує те, що хвороба вражає переважно молоде, працездатне населення: вік більшості померлих сягає 20-50 років, є два випадки смерті дітей. Особливістю епідпроцесу є також ураження вагітних із трагічними наслідками: загибеллю плоду (а у двох випадках — і матері). Групами ризику захворювання є люди прцездатного віку, вагітні, діти раннього віку та особи похилого віку, які, як правило, не вражаються масово, але мають високий ризик ускладнень та смертності. Ускладнюється перебіг захворювань у разі наявності супутніх серцево-судинних захворювань, захворювань органів дихання, цукрового діабету, послаблення імунної системи, ожиріння тощо. Друга особливість — швидке розповсюдження по території, третя особливість — блискавичний перебіг від початку до розвитку нетипової пневмонії, яка у разі виникнення дуже важко піддається лікуванню. За даними ВООЗ, у світі ми маємо 417 813 лабораторно підтверджених випадків захворювань людей, викликаних даним вірусом. З них 5 455 випадків закінчилися смертю пацієнтів. У Полтавській області ми маємо таку картину: продовжується сезонний підйом захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції. Показник грипу, з яким ми щороку стикаємось, по області збільшився на 11,2%.
За період з 23.10.09р. по 30.10.09р. в області зареєстровано 6 642 випадки захворювань на грип та ГРВІ, що становить 44,2 випадки на 10 000 населення, та на 3,7% нижче епідпорогового рівня. У цілому по області епідемії грипу не відмічається. Однак, в окремих районах та містах захворюваність більше, як у 1,5 рази перевищує середньосезонні звичайні для цього періоду року. По місту: епідпороговий показник по Комсомольську - 94,3, сьогоднішній показник -53. Але у порівнянні з попереднім тижнем ми бачимо тендецію до зростання.
По школярах показник 34,9% (епідпороговий показник — 65,6). Оскільки діти тиждень знаходяться на канікулах, ми зразу відчули зниження захворюваності серед школярів. Сьогодні по місту стабільна ситуація, і показники захворюваності характерні для даного періоду року. Підвищення захворюваності і перевищення епідпорогів відбувалось у попередні роки на початку лютого, закінчувалась у березні. Але це був звичайний, сезонний грип, зараз ми відмічаємо вірус каліфорнійського грипу у всіх областях України. Довго чекати його не слід, тому що це капельна інфекція, яка розповсюджується дуже швидко по території. Усі наші підприємства, установи, організації повинні бути готові до зустрічі з цим вірусом. Насамперед, необхідно активізувати роботу з пропаганди масочного режиму. Є одноразові маски, а маски багаторазового використання повинні мінятися кожні 4 години (її необхідно прати, прасувати і повторно використовувати). Обов\'язково мають проводитись дезінфекційні заходи на підприємствах, установах організаціях, в місцях скупчення людей.
«Каліфорнійський» грип небезпечний ускладненнями — це пневмонії. Зараження відбуваються через верхні дихальні шляхи, тому оксолінова мазь має бути обов\'язково у кожному домі. Для профілактики грипу можна вживати вітамінні препарати, а також соки, морси, лимони, часник і цибулю».
Про готовність до госпіталізації у період епідемії доповів начальник УОЗ Ю.В. Ковпак. Зокрема, Юрій Васильович зазначив: «Протягом року ми разом із СЕС проводимо постійну моніторингову роботу, тому володіємо цією інформацією. На випадок спалаху епідемії у нас виділена госпітальна база — це інфекційне відділення міської лікарні, для дітей додатково будуть виділені місця у дитячому віділенні міської лікарні. Ведеться контроль за станом здоров\'я тих пацієнтів, які потрапляють до нас по «швидкій допомозі». На даний момент до приймального відділення поступило 13 чол., госпіталізовано 20 чол. Щодо препарату «Таміфлю» - нам видано 50 пачок цього препарату. Учора було видано поміській лікарні 500 захисних масок. Що стосується препаратів, які необхідні для лікування загострень захворювань або ускладнень, то ми сьогодні проводимо підрахунки. Були підозри на грип у 2-ох випадках (це люди, які працювали по вахтовому методу у Комсомольську на підприємстві «Ворскласталь» — із Тернополя та Одеси). На даний момент нам відомо, що грип не підтверджений — це лабораторно показав експрес-метод», - повідомив Ю.В. Ковпак.
Міський голова С.А. Супрун дав доручення управлінню охорони здоров\'я розробити пам\'ятку щодо запобігання випадкам захворювання на грип та першочергові дії громадян при підодозрі на це захворювання: «Ми повинні донести до мешканців Комсомольська кожен крок, кожну дію для того, хто має підозру на захворювання, куди зателефонувати, які ліки купити. Ми повинні розповсюдити таку інформацію через місцеві ЗМІ».
У ході обговорення проблеми щодо розповсюдження вірусу грипу у Комсомольську виникло питання, хто повинен збирати інформацію про наявність в аптечній мережі міста противірусних препаратів. Супрун С.А. дав доручення УОЗ (Ковпак Ю.В.) визначити такий пункт.
Підсумувала вищесказане заступник міського голови Л.М. Биндич. Зокрема, Людмила Михайлівна оголосила рішення НПК:
1. З 2 листопада 2009р. запровадити у місті канікули на 3 тижні та забезпечити закриття дитячих дошкільних закладів для відвідування дітьми.
2. Із 31.10.2009р. керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності на 3 тижні заборонити проведення масових заходів. Припинити до особливого розпорядження роботу закладів та установ, де на тривалий час скупчується населення (дискотеки, комп\'ютерні зали, розважальні установи, гуртки, секції тощо).
3. До 05.11.09р. забезпечити виготовлення марлевих пов\'язок та масок із бавовняної тканини, яка відповідає гігієнічним вимогам, на базі швейно-трикотажних підприємств міста
4. Запровадити посилений протиепідемічний режим на вокзалах, транспортних засобах (вагони потягів, автобуси, маршрутні таксі), ринках, підприємствах торгівлі, громадського харчування, у навчально-виховних закладах, закладах культури, спорту, на підприємствах, в установах і закладах охорони здоров\'я незалежно від форм власності; забезпечити проведення належної дезінфекції, провітрювання, прибирання, дотримання чистоти і порядку.
5. Передбачити виділення додаткових асигнувань на такі цілі:
- виділення додаткового спеціалізованого автотранспорту для перевезення та обслуговування хворих, засобів зв\'язку, створення запасу лікарських препаратів для профілактики і лікування хворих, дезінфекційних засобів і медичного устаткування, засобів індивідуального захисту.
6. Забезпечити проведення робіт по обслуговуванню населення виключно в масках.
7. Рекомендувати організаціям, що організують і здійснюють ділові і туристичні поїздки, культурний обмін, утриматися, аж до особливого розпорядження, від поїздок до територій, неблагополучних по захворюваності на грип; рекомендувати населенню на період ускладнення епідемічної ситуації обмежити всі поїздки.
8. Забезпечити дотримання необхідного температурного режиму у дитячих, освітніх, лікувально-профілактичних установах та закладах, житлових приміщеннях, на транспорті, у підприємствах та установах всіх форм власності.
9. Начальнику УОЗ (Ковпаку Ю.В.) утворити оперативний штаб для координації дій у вирішенні питань профілактики та боротьби з поширенням пандемічного грипу та інших гострих респіраторних захворювань і забезпечити цілодобову роботу штабу та функціонування телефонної «гарячої лінії».
10. Відділу захисту прав споживачів та розвитку споживчого ринку (Золотовій С.О.) забезпечити на об\'єктах торгівлі, ринках, побутового обслуговування населення дотримання протиепідемічного режиму, умов праці, температурного режиму, забезпечення працюючих масками.
11. Підприємствам по реалізації лікарських засобів всіх форм власності забезпечити у кількості, необхідній на період епідемічного підйому захворюваності, наявність лікувальних препаратів, засобів індивідуального захисту, у першу чергу — масок, дезінфекційних засобів.
12. УОЗ (Ковпак Ю.В.) вжити вичерпні заходи для недопущення необгрунтованого підвищення цін на лікувальні препарати, засоби індивідуального захисту, дезінфекційні засоби.
13. Керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності організувати роботу в осінньо-зимовий період 2009-2010рр. щодо дотримання необхідного температурного режиму та забезпечити працюючих на відкритому повітрі приміщеннями для обігріву та прийому харчових продуктів.
14. УОЗ (Ковпаку Ю.В.), міській СЕС (Кистеньову О.М.), керівникам усіх закладів охорони здоров\'я міста:
- забезпечити щоденний моніторинг захворюваності на грип та гострі ГРВІ, вірусологічний моніторинг циркуляції вірусів грипу; міській СЕС проводити збір інформації по місту, та інформувати обласну СЕС двічі на день до 7.00 та 16.00;
- забезпечити готовністьдо роботи в умовах епідемії всіх закладів охорони здоров\'я, СЕС, надання відповідної медичної допомоги, проведення протиепідемічних та профілактичних заходів.
15. Начальникам управлінь міськвиконкому, керівникам усіх закладів охорони здоров\'я міста та Дмитрівської с/р:
- ввести в дію план перепрофілювання стаціонару для госпіталізації хворих з грипом, викликаних високопатогенним віросом і підозрілих на це захворювання; забезпечити машини та бригади швидкої допомоги до масових виїздів на виклики; виділити додаткові приміщення і персонал, у разі введення обмежувальних заходів, для розміщення контактних осіб, передбачити запаси необхідного устаткування, інвентарю, продуктів харчування.
16. Контролюючим органам забезпечити посилений нагляд на об\'єктах та місцях торгівлі, ринках, на об\'єктах громадського транспорту, у готелях , в установах охорони здоров\'я та інших місцях масового скупчення людей.
17. МВ УМВСУ у Полтавській області (Лозі В.М.) до 09.11.2009р. ліквідувати місця стихійної торгівлі у місті.
18. Міській СЕС (Кистеньову О.М.):
- проводити контроль за дотриманням температурного режиму проведенням санітарно-протиепідемічних заходів на об\'єктах нагляду, припиняти діяльність об\'єктів, де температура не відповідає санітарним вимогам.
Людмила Михайлівна продиктувала також номери телефонів консультативних центрів, куди мешканці міста можуть звертатись за роз\'ясненнями та допомогою:
2-11-04 — інфекційне відділення міської лікарні;
2-21-87 — консультативний телефон «Швидкої допомоги»;
2-14-63 — приймальня міського голови;
2-10-83 — приймальня заступника міського голови;
2-20-02 — телефон заступника міського голови Л.М. Биндич;
2-22-75 — приймальня УОЗ.