25 лютого на базі Комсомольської міської станції швидкої медичної допомоги відбулось відкриття відділення замісної підтримуючої терапії «Клініка реабілітації і підтримки». Цього ж дня у малій залі міськвиконкому медичні працівники Комсомольська та представники громадських організацій м. Полтави провели «круглий стіл», де зазначалося: в Україні, як і в більшості європейських країн, протягом останніх 15 років виникли серйозні проблеми, викликані протизаконним вживанням наркотичних речовин. Лише в наркологічній службі по Україні обліковано понад 80 тисяч споживачів ін\'єкційних наркотиків (СІН). Водночас, згідно з даними соціологічних досліджень станом на 2003р. їхня кількість сягала 560 тисяч.

- Вживання наркотиків уже давно перетворилося з винятково медичної на велику соціальну проблему – у першу чергу, через криміналізацію наркоспоживачів, а також через ризик інфікування ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються через кров (гепатити В і С). Той факт, що споживання наркотиків сприяє поширенню ВІЛ, протягом останніх кількох років викликає особливу тривогу в суспільстві. Із часом дедалі більша кількість споживачів ін\'єкційних наркотиків стають ВІЛ-інфікованими (серопозитивними). Так, наприклад, за даними вторинного епіднагляду, в деяких регіонах України понад 60% СІН є ВІЛ-позитивними. Хоча віднедавна в Україні все частіше з\'являються кокаїн і синтетичні стимулятори, надто популярні на Заході й у США, понад 90% зареєстрованих наркозалежних в Україні страждають саме від опіоїдної залежності (дані МОЗ України). Найпоширенішим нелегальним опіатом в Україні є ацетильований екстракт макової соломки, що виготовляється кустарним способом і вживається шляхом внутрішньовенного або внутрішньом\'язового введення, - зазначали фахівці від медицини.

- Тривалі дослідження, проведені в США, Західній Європі та Австралії підтвердили, що замісна терапія є найефективнішим методом у комплексі лікування та реабілітації хворих на опіоїдну залежність. ВООЗ наполягає, що особливо важливо використовувати цей вид лікування саме в тих країнах, де головним шляхом розповсюдження ВІЛ-інфекції є ін\'єкції, а головна уражена група – СІН.

- Зменшення шкоди означає діяльність, яка веде до зменшення негативних медичних, соціальних та економічних наслідків від вживання наркотичних засобів. До програм зменшення шкоди, серед інших, належать заходи з організації обміну шприців та замісна терапія.

- Замісна підтримуюча терапія (ЗПТ) є формою медичної допомоги, яка базується на застосуванні подібної або ідентичної речовини при лікуванні опіатної залежності (агоніста). Регулярно вживаний наркотик можна замінити агоністом з метою переведення залежності у форму, яка піддається контролю. У разі правильного призначення замісна терапія спроможна зменшити частоту або припинити вживання заборонених наркотиків, покращити соціальний, психічний та фізичний стан пацієнта, запобігти та зменшити частоту інфекційних захворювань, включно з ВІЛ та гепатитами, зменшити смертність серед споживачів наркотиків, зокрема, від передозування, покращити якість життя пацієнта і його родини, зменшити державні видатки у секторі охорони здоров\'я та в системі кримінального судочинства.

 

- У 2008 році програмами ЗПТ було охоплено 522 пацієнти в 9 містах України. Усі заклади охорони здоров\'я, визначені в наказі МОЗ, мають чинні державні ліцензії на право діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, до яких належать названі вище лікарські препарати ЗПТ. Постачати їх в Україну буде Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні та Фонд Вільяма Дж. Клінтона.

Такими були основні тези виступів доповідачів засідання.

По закінченні засідання “круглого столу” медичні працівники, представники соціальних служб і громадських організацій відповіли на запитання журналістів місцевих ЗМІ.