27 листопада у Комсомольську відбулися загальні збори Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України та громад. Комсомольськ приймав гостей із 23 територіальних громад області — міських, сільських, селищних голів і секретарів рад. З вітальним словом до учасників зібрання звернулися народний депутат України, Почесний член ПРВ АМУ О.П. Попов
і заступник голови Полтавської обласної ради П.В. Ворона. Після вирішення низки робочих питань, головуючий — міський голова Миргорода О.Б. Паутов ознайомив присутніх із рішеннями, прийнятими Правлінням АМУ 18 листопада і зачитав 10 вимог до Уряду, прийняті на тому засіданні:
«Асоціація звертається до Кабінету Міністрів України з вимогою забезпечити створення необхідних організаційно-правових та матеріально-фінансових передумов для вирішення проблем кризи теплопостачання раз і назавжди. Для цього необхідно:
1. Створити стабілізаційний фонд обсягом 2 млрд. грн. для покриття різниці в тарифах (газ, електроенергія) та курсової різниці на опалювальний сезон
2008–2009 рр.
2. Запровадити правило, згідно з яким договори на постачання енергоносіїв підприємствам тепло-комунальної енергетики мають базуватися на Типовому договорі, який затверджується постановою Кабінету Міністрів України після погодження з Антимонопольним комітетом, Мінжитлокомунгоспом, Мінрегіонбудом, Асоціацією міст України та громад, Профспілкою працівників ЖКГ, місцевої промисловості та побутового обслуговування.
3. Негайно прийняти постанову Кабінету Міністрів України щодо автоматичного, без регуляторної процедури, корегування тарифів на житлово-комунальні послуги у разі зміни ціни на енергоносії, що дозволить зняти проблему різниці цін у тарифах.
4. Встановити однакову ціну на газ як для підприємств теплокомунальної енергетики, так і для індивідуального опалення, спрямувавши для цих цілей газ вітчизняного видобутку в повному обсязі. Середню ціну на енергоносії на наступний рік оприлюднювати до початку формування місцевих бюджетів.
5. Забезпечити неухильне виконання вимог щодо стовідсоткового фінансування делегованих органам місцевого самоврядування повноважень в 2009 та наступних роках з державного бюджету, негайно подати до Верховної Ради України законопроект про внесення змін до Державного бюджету України на 2008 рік, що передбачає збільшення обсягу видатків загального фонду місцевих бюджетів на 2,1 млрд грн (зазначена сума узгоджена з Мінфіном).
6. Щорічно виділяти з державного бюджету не менше 6,5 млрд. грн. на облаштування соціального простору: ремонт житла, заміну ліфтів, освітлення вулиць, ремонт доріг, закупівлю нових тролейбусів та трамваїв, ремонт лікарень, шкільних класів тощо.
7. Запровадити спеціальний порядок сплати ПДВ підприємствами житлово-комунального господарства шляхом його зарахування до спеціального фонду бюджету та спрямувати ці кошти на технічне переоснащення основних фондів підприємств галузі.
8. З метою забезпечення своєчасної сплати за спожиті підприємствами житлово-комунального комплексу енергоносії передбачити можливість надання органам місцевого самоврядування безвідсоткових позичок.
9. Встановити право громадян на отримання державних субсидій у разі, якщо загальна сума плати за житлово-комунальні послуги перевищує 10%–15% середньомісячного сукупного доходу, та спростити процедуру отримання субсидій.
10. Терміново розробити та подати до Верховної Ради України пропозиції щодо формування дієвого правового механізму, який забезпечив би своєчасну оплату населенням спожитих житлово-комунальних послуг».
Олександр Борисович повідомив, що зустріч представників АМУ з
Прем\'єр — міністром України закінчилась нічим. Уряд не вважає за потрібне прислухатись до голосу територіальних громад. Через це сьогодні міські голови самостійно вирішують питання отримання лімітів на використання газу від НАК «Нафтогаз України», на рівні територіальних громад приймають рішення щодо мінімізації наслідків світової економічної кризи тощо. Члени Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України та громад домовились зустрітись у Хоролі 2 грудня з тим, щоб визначити спільну позицію у відстоюванні інтересів територіальних громад перед Урядом (особливої актуальності це питання набуває напередодні свята - Дня місцевого самоврядування). Народний депутат ВРУ О.П. Попов закликав присутніх активніше заявляти про себе. «Ми не повинні пасувати перед урядом. Громади мають вимагати виконання обіцянок, даних нинішніми урядовцями під час виборів», - підкреслив він.
У рамках загальних зборів відбулась конференція на тему «Співпраця влади, громади та громадських організацій. З досвіду Комсомольської міської ради.»
Міський голова С.А. Супрун розкрив присутнім тему «Розвиток громадянського суспільства в межах територіальної громади: досвід Комсомольська». Зокрема, Сергій Андрійович зазначив, що за роки незалежності України у Комсомольську сформувалися 52 громадські організації та 13 осередків різного спрямування. Особливо активізувалося життя Комсомольської громади протягом останніх чотирьох років (з 2004 по 2008 р.р.). На даний час у місті функціонує 80 громадських організацій, повідомив міський голова. Напрямки їх діяльності різноманітні: культура, освіта, спорт, охорона природи, екологія, ветеранські організації та соціальний захист, правовий захист, молодіжні організації, економічний розвиток, професійні організації тощо. Серед нині діючих громадських організацій найпотужнішими є «Ліга партнерів», «Центр освітніх програм», «Гардарік», «Центр «РОДІС», «Молодіжний центр демократії», Клуб першопрохідців «Полтавська магнітка», Клуб першозасновників «ПГЗК», ОСН мікрорайону Піддубне, «АСІМЕД», «Союз-Чорнобиль», «Колос», благодійна членська організація «Міська лікарняна каса», „Вікторія 7”. Активно співробітничають з владою такі громадські організації: „Фонд підтримки підприємництва”, „Центр муніципального розвитку”, громадське формування з охорони громадського порядку „Міська міліція”, міська рада ветеранів ВВв, праці, збройних сил і правоохоронних органів, міська організація інвалідів війни і вдів ветеранів ВВв та інші. Окрему потужну підтримку міської влади знаходять молодіжні проекти.
Супрун С.А. зазначив, що за роки плідної співпраці з недержавними організаціями міська влада вивела своєрідну формулу ефективності місцевого самоврядування та соціально-економічного розвитку громади. Вони у значній мірі залежать не лише від уміння місцевої влади приймати правильні рішення щодо тих чи інших питань, але й від здатності прислухатися до думки громадськості та ступеня залучення самих членів громади до вирішення питань поліпшення свого життя. Виконком Комсомольської міської ради вбачає 2 основні напрямки співпраці влади і громади:
1) врахування потреб комсомольчан при формуванні міською владою невідкладних, першочергових і завдань на перспективу (розподіл коштів при формуванні міського бюджету, Стратегічна програма розвитку міста тощо);
2) делегування громадським організаціям частини повноважень, покладених на органи місцевого самоврядування (органи самоорганізації населення, а також ті громадські організації, які брали участь у конкурсі соціальних проектів з тієї чи іншої тематики і перемогли).
Секретар міської ради Н.Р. Карпець розкрила присутнім тему «Влада та громада: довірчі взаємини», голова Ради Клубу першопрохідців В.Ф. Кубіков розповів про роль першопрохідців у будівництві міста і промислових підприємств. На конференції виступили також лідери громадських організацій, які поділились із присутніми досвідом впровадження в життя різних проектів.