Впровадження енергозберігаючих технологій і використання альтернативних джерел енергії – це запорука різкого зменшення використання природного газу, вугілля, мазуту в промисловості, комунальній і соціальній сфері. Українська влада різних рівнів проявляє зацікавленість у впровадженні таких технологій, адже це дозволить змінити нераціональну структуру паливно-енергетичного балансу. Це кроки до стабілізації економічної незалежності країни і, як результат, зменшення соціальної напруги у суспільстві. Сьогодні не секрет, що такі ціни на енергоносії змушують наше міське керівництво і керівництво КВП “Комсомольськтеплоенерго” здійснювати певні заходи для забезпечення життєдіяльності міста, функціонування житлово-комунальної сфери. Немає ніякої гарантії, що ціна природного газу для населення у найближчому майбутньому залишиться без змін. А це означає, що й тарифи на теплопостачання і постачання гарячої води також будуть змінюватися – швидше за все зростатимуть. Бо 70% їх складової – це ціна енергоносіїв.

У 2009 році представники міської влади та керівництво “Комсомольськтеплоенерго” розпочали розробку заходів, аби місто відійшло від використання лише природного газу, щоб цим самим призупинити зростання рівня тарифів на послуги КВП “Комсомольськтеплоенерго”. У бюджеті розвитку міста на 2009 рік було заплановано 300 тис. грн для початку робіт щодо зменшення споживання природного газу. Рішенням виконкому визначили комунальне виробниче управління замовником для проведення робіт з реконструкції, модернізації, переходу на альтернативне паливо котельні №15 та котельні на вул. Енергетиків, 31.Того ж року фонд сприяння місцевому самоврядуванню оголосив Всеукраїнський конкурс проектів і програм розвитку місцевого самоврядування. Однією з тем даного конкурсу була розробка і впровадження проектів оснащення комунальних підприємств і організацій обладнанням з використанням технологій енерго- і ресурсозбереження.

27 травня 2009 року Комсомольськ надіслав свій проект “Впровадження відновлювальних альтернативних джерел теплової енергії на котельні мікрорайону №15”. На той час його орієнтовна вартість була 1 млн 900 тис. грн. За попередніми розрахунками, термін окупності проекту – 2 роки 9 місяців. Його мета – реконструювати котельню і використовувати, крім природного газу, альтернативне паливо, зокрема, деревину та її відходи. На переможця чекав грант 500 тис. грн. Даний проект було визнано переможцем конкурсу. У листопаді 2009 року орієнтовна вартість робочого проекту була 2,7 млн грн. Вона включала в себе вартість обладнання і будівельно-монтажних робіт. У вересні 2010 року кошторисна вартість розробленого проекту ТОВ ЕСП “Екоенерго” “Реконструкція центрального теплового пункту (ЦТП) 15-го мікрорайону м. Комсомольська з метою використання відходів деревини як палива для виробництва гарячої води” складала 4,2 млн грн. Стабілізаційний фонд Державного бюджету України мав виділити на його реалізацію 60% коштів від його вартості. У грудні 2010 року для реалізації даного проекту вперше зі Стабілізаційного фонду надійшли кошти, які необхідно було використати до кінця року. Один мільйон гривень було освоєно КВП “Комсомольськтеплоенерго” на придбання обладнання для твердопаливної котельні. У 2011 році із міського бюджету було виділено 200 тис. грн для виконання монтажних робіт. Обладнання змонтували. Це була одна з умов отримання коштів державної субвенції для продовження реалізації проекту.

За словами першого заступника міського голови Д.Г. Бикова, у середині літа було прийняте рішення про продовження робіт щодо реалізації проекту. За місяць його відкорегували, адже змінилася його вартість (зараз 2 млн 94 тис. грн) і 15 вересня провели торги для визначення виконавця робіт. Переможцем стало ТОВ “Легбудпроект”. Торги проводило управління капітального будівництва Полтавської ОДА. Воно ж і контролюватиме витрачання коштів державної субвенції. Як повідомив директор “Легбудпроект” С.В. Галата, у торгах брали участь три підприємства Полтавської області, але вибрали їх. Це тому, що подібними роботами підприємство займається вже близько 6-ти років. До того ж, замість 3-х місяців виконання робіт, передбачених проектом, вони запропонували 35 календарних днів і здешевіли їх вартість на 60 тисяч. Сергій Васильович зазначив, що це не означає, що скорочення терміну виконання робіт негативно вплине на їх якість. Просто буде збільшена кількість спеціалістів ( з 9 до 23 осіб), які виконуватимуть роботи, згідно з проектом. Учасники наради активно обговорили деякі робочі моменти співпраці з проектантами, головним інженером проекту тощо. Є розуміння у вирішенні багатьох питань, щоб успішно продовжити довгоочікувану реалізацію проекту. “При нинішній ціні на природний газ про розвиток міста говорить не доводиться. Дуже важливо саме зараз спрямувати кошти державної субвенції на реалізацію такого проекту. Адже час не чекає на нас, треба рухатися вперед,” – наголосив Д.Г. Биков.

Таїсія ЛИМАНСЬКА.