23 червня 2021 року заступник міського голови Надія Угнічева, начальник відділу освіти Лілія Щербина взяли участь у роботі Всеукраїнського форуму «Україна 30. Здорова Україна», темою другого дня якого стала «Свідома Україна». Спікери обговорювали дитяче та шкільне харчування, ініціативу «Нова Українська Школа – простір Здоров’я», інклюзію та безбар’єрність у спорті. 

У рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30. Здорова Україна» відбувся інтерактив від шеф-кухаря, автора нового шкільного меню Євгена Клопотенка та співзасновника ГО «Національна асоціація громадського харчування» Ореста Степаняка. Учасники заходу презентували сучасну шкільну кухню, нове шкільне меню, страви якого готували просто на очах гостей форуму. Про острах кухарів перед новими стравами та шляхи його подолання розповів Орест Степаняк, наголосив на важливості технічної карти у шкільній кухні. Продемонстрували, як буде полегшена робота кухарів навчальних закладів за допомогою сучасного обладнання.

Перша леді України Олена Зеленська розповіла більше про нове шкільне меню,  про кампанію культури здорового харчування, що є основою програми «Нова Українська Школа – простір Здоров’я». Наголосила на необхідності запровадження системи ХАССП в українських школах.

«Здається, всі ми купуємо продукти додому. Ми дивимося на якість, дивимося на термін придатності, шукаємо ціну, яка нам підходить, і купуємо. Здавалося, що цей підхід може працювати і для школи, але ні. На жаль, це далеко не так», - зазначила Перша леді під час виступу на Всеукраїнському Форумі. «У багатьох випадках несумлінні постачальники монополізують сферу забезпечення шкіл у цілих областях. Часто на ProZorro виграє нижча ціна, а не вища якість. Це речі, з якими ми маємо боротися, з якими мали боротися ще вчора, але ми починаємо боротися тільки зараз. Це ганебні речі», – підкреслила пані Зеленська. Також Перша леді України заявила про необхідність термінового запровадження гігієнічних вимог до харчоблоків, розташованих у закладах середньої освіти, та посилення контролю якості.

Другий рік поспіль держава разом з місцевими органами виділяє необхідні ресурси для впровадження реформи шкільного харчування. Про це повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет під час виступу на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Здорова Україна». «Впровадження нового шкільного меню, впровадження реформи харчування – це ті основи нової української школи, які мають бути впроваджені завдяки здоровій нації в майбутньому», - зазначив міністр. Він повідомив, що наразі МОН зосередилося на двох питаннях – модернізації харчоблоків, і в основному, підвищенню фахової спроможності всіх причетних до реформи шкільного харчування. 

На важливості споживання українських страв у школах наголосив шеф-кухар, автор нового шкільного меню Євген Клопотенко. «Ми зробили все, що могли на даному етапі. Ми відійшли від терміну 2-тижневого меню. Бо це меню – заїжджений термін: четвер у нас рибний день, по понеділках сосиски. Це те, що нас тримає в цьому стереотипі. Тому ми відійшли від сосисок, відійшли від 2-тижневого меню і створили 4-тижневе, яке є максимально збалансованим», - розповів Євген Клопотенко. Він підкреслив, що норми нового меню можуть бути непростими для запровадження: «Але ми максимально його збалансували, ми не робили його супер сучасним, прогресивним, ми зробили його зрозумілим. Тому там є деякі страви, які були раніше, є багато українських страв».

Про проблему ожиріння серед підлітків говорив спеціаліст із питань охорони здоров‘я та харчування Регіонального офісу ЮНІСЕФ в Європі та Центральній Азії Амір Ярпарвар.

Як зберегти здоров\'я дітей та дорослих розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко: «Зберегти здоров\'я просто. Потрібні здорове харчування, фізична рухливість і поменше шкідливих звичок. Також важливий здоровий сон в достатній кількості. Культура дотримання цих речей закладається саме в дитячому віці. Коли ми говоримо про здорове харчування, дитина, яка проводить більшу частину свого дитинства в шкільних і дошкільних закладах, саме там отримує культуру харчування. Коли ми започатковували реформу шкільного харчування під егідою Першої леді, ми говорили, що наше завдання вирішити два питання: привити культуру здорового харчування дітям, але через дітей передати цю культуру до дорослого населення. Ми бачимо загрозливу тенденцію, що в нас кількість дітей з надлишковою вагою постійно зростає. Кількість дітей, які проводять більшу частину часу перед телевізором, в малорухливому способі життя, призводить до того, що ми закладаємо фундамент не здоров\'я, а формування хвороб, як серцево-судинних, так і ендокринних».

Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Владислава Магалецька зазначила, що за останні шість місяців Держпродспоживслужба провела більше 1000 планових і позапланових перевірок: «Нам потрібен контроль не з метою накладання штрафів і не заради того, щоб ми були перетворені на контролюючу інспекцію, але для того, щоб ми мали європейських погляд на дотримання необхідних стандартів».

Заступниця голови Представництва ЮНІСЕФ в Україні Лора Білл Про розповіла причини нездорового харчування дітей.

Здоровий і активний спосіб життя мають стати невід’ємною частиною ментальності і стилю життя українського суспільства. Саме це стало головною темою обговорення ініціативи «Нова українська школа – простір здоров’я» у рамках Всеукраїнського Форуму «Україна 30. Здорова Україна». Величезну увагу було приділено заохоченню дітей і підлітків до фізичного виховання та рухової активності.