Стоп СНІД!

Щохвилини на планеті від СНІДу помирає одна дитина. Сьогодні в Україні ВІЛ поширюється швидше, ніж по всій Європі. Нині немає радикальних засобів лікування СНІДу, тому головним методом боротьби з поширенням цієї хвороби у суспільстві та гарантією власної безпеки є відмова від ризикованої поведінки та використання індивідуальних засобів захисту.

Минулого тижня на базі ЗОШ №2 відбулося засідання круглого столу на тему: “Поширення ВІЛ/СНІДу в Україні та регіоні. Шляхи вирішення проблеми”. Захід приурочили до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, що відзначається 1 грудня. Учасниками зібрання були представники органів місцевого самоврядування, медичної галузі, освіти та громадськості міста.

За даними офіційної статистики, з моменту виявлення першого випадку ВІЛ-інфекції у 1987 році, станом на 1 вересня 2011 року в Україні зареєстровано 193310 випадків ВІЛ-інфекції, у т. ч. 43024 випадки захворювання на СНІД та 22209 випадків смерті від нього. За інформацією завідуючої інфекційною службою міської лікарні А.О. ЗАМШ, в області станом на 1 жовтня поточного року загальна кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих складає 3930 осіб, із них 578 дітей, які народилися від ВІЛ-інфікованих жінок. Діагноз СНІД в області було встановлено 1021 пацієнту, із них 15-ти дітям. Впродовж 9-ти місяців нинішнього року в області було вперше виявлено 338 ВІЛ-інфікованих.

У нашому місті з моменту реєстрації ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД виявлено 70 таких осіб. Кількість їх з кожним роком зростає. Так за 9 місяців 2011 року вже взято на облік 7 осіб з діагнозом “СНІД”. Вік взятих на облік ВІЛ-інфікованих – від 20 до 40 років. Як зазначила Алла Олексіївна, останнім часом домінує статевий шлях інфікування. Частка ін’єкційного у нашому місті складає 30%.

З початку епідемії в області помер 541 хворий, впродовж 9-ти місяців цього року – 85. У Комсомольську з часу реєстрації перших випадків ВІЛ-інфекції, ми, на жаль, втратили 18 осіб. Як повідомила А.О. Замш, на даний період в кабінеті інфекційних захворювань перебуває на обліку 38 ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. За 9 місяців поточного року обстежено на ВІЛ 1230 осіб, із них у 6-ти виявлено позитивні результати. На сьогодні у Комсомольську приймають безкоштовно антиретровірусні препарати 6 хворих, в області - 506 ВІЛ-інфікованих.

На базі кабінету інфекційних захворювань міської лікарні працює “кабінет довіри”. Його функція полягає в добровільному індивідуальному та груповому консультуванні щодо тестування на ВІЛ-інфекцію. У місті при Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді успішно діє служба соціально-профілактичної роботи. Її працівники надають соціальні послуги споживачам різних психоактивних речовин та їх найближчому оточенню. Крім того, соціальні служби Центру надають допомогу ВІЛ-інфікованим особам, здійснюють масштабну профілактичну роботу серед населення Комсомольска щодо попередження ВІЛ-інфекції.

У нашому місті на базі станції швидкої допомоги з лютого 2009 року працює амбулаторне відділення замісної терапії (завідуючий - П.В. ЛЄТУНОВ). Його пацієнтами стали споживачі ін’єкційних наркотиків. Нині послугами відділення замісної терапії користується 36 пацієнтів. Для них зменшився ризик зараження ВІЛ-інфекцією. До того ж, 20 із них почали стабільно працювати. Враховуючи, що сексуальні контакти є одним з найпоширеніших шляхів передачі ВІЛ-інфекції серед молоді, у міському центрі “Планування сім’ї”  молодь Комсомольська віком до 21 року може безкоштовно отримати презервативи.

Величезну інформаційну роботу щодо попередження ВІЛ-інфекції проводять абсолютно в усіх навчальних закладах міста. Про це детально розповідали на засіданні круглого столу їхні представники. Завершальним акордом заходу стало прийняття його учасниками звернення до комсомольчан. Його текст ми друкуємо нижче.
Таїсія ЛИМАНСЬКА.
Фото автора.

Звернення учасників круглого столу

ШановнІ комсомольчани!

1 грудня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), відзначається День боротьби зі СНІДом, соціальної терпимості до ВІЛ-інфікованих людей. Це пов’язано з тим, що синдром набутого імунодефіциту (СНІД) набув у світі масштабів пандемії. На даний час у світі понад 41 мільйон осіб інфіковані ВІЛ/СНІДом.

В Україні серед країн Східної Європи і Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІД найвищий, серед дорослого населення він складає 1,1%. Щодня в Україні реєструється більше 48 випадків інфікування ВІЛ. За оцінками експертів ООН, до 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України становитиме від 479 до 820 тисяч (кожний 6-й українець віком від 15 до 45 років).

Проблема ВІЛ/СНІДу в Україні, незважаючи на зусилля державних, неурядових і міжнародних організацій, залишається надзвичайно гострою. Масштаби епідемії продовжують збільшуватися, що свідчить про недостатність профілактичних заходів. Згідно з офіційною статистикою державного Комітету з питань протидії ВІЛ/СНІДу, станом на 2009 рік в Україні від цієї хвороби померло 17 028 хворих, мають хворобу на стадії СНІДу 30 002 особи, ВІЛ-інфікованих -156 023 (аналітичної довідки за 2010 рік не опубліковано).

Така ситуація не може не хвилювати громадськість Комсомольська, адже мова йде про життя та здоров’я наших дітей і онуків, безпеку й життя та загальний розвиток територіальної громади на найближчі 15-20 років. Розуміючи загрозу, яку несе поширення ВІЛ/СНІДу, учасники круглого столу вирішили:

  1. Здійснювати скоординовану інформаційно-просвітницьку діяльність усіма відділами, службами та громадськими організаціями, діяльність яких пов’язана з питаннями профілактики ВІЛ/СНІДу. Координатором просвітницької роботи є управління охорони здоров’я міської ради Комсомольська.
  2. З метою всебічного інформування населення, особливо підлітків та молоді, про небезпеку ВІЛ-інфекції, продовжити партнерські стосунки із всеукраїнськими та міжнародними організаціями «Міжнародний Альянс», “Центр Анти-СНІД”, ЮНЕЙДС, Представництво ООН в Україні, активно залучати до співпраці громадські організації та об’єднання м. Комсомольська.
  3. За методом «рівний-рівному» створити умови для рівноправної участі підлітків та молоді в інформаційно-просвітницькій роботі: волонтерам ЦСССДМ, Парламенту дітей, Дитячій раді, учнівському та студентському самоврядуванню, активним учасникам молодіжного руху в м. Комсомольську.
  4. Залучити до активної просвітницької діяльності батьківську спільноту як основну ланку виховання дітей. З цією метою включити до плану роботи батьківського університету питання, пов’язані з профілактикою ВІЛ/СНІДу в родинному колі.
  5. У партнерстві з засобами масової інформації постійно інформувати громадськість про проблеми поширення ВІЛ/СНІДу.

24.11.2011р.