21 серпня у Комсомольську стартував ІХ Міжнародний фольклорний фестиваль «Калинове літо на Дніпрі». Це свято народної пісні, танцю, мистецьких традицій і самобутньої культури різних народів світу. Цього року у колоритному барвистому святі духовного єднання людей беруть участь:
1. Танцювальний фольклорний колектив із Північного Кіпру, м. Гюзельюрт. Його керівник - Меді Савас. Цей творчий колектив був створений у 1983 році. Нині у його складі 32 танцюристи. Він є активним учасником міжнародних фестивалів в Туреччині, Польщі, Чехії та інших.
2. Танцювальний фольклорний колектив із Туреччини, м. Анкара. Його очолює Осман Корур. У своїй програмі колектив має 6 турецьких національних танців, що, в переважній більшості, є запальними, яскравими і виконуються під супровід музичних інструментів і співу. Цей колектив є учасником багатьох фестивалів і програм як на телебаченні своєї країни так і інших.
3. Фольклорний колектив із Алжиру, м. Сіді Бель Абес. Керівник - Меліані Сіді Хохамед ель Аміне. Цей колектив існує з 1998 року. Головною метою його творчості є пропаганда миру, заперечення насильства а також відтворення традицій рідного народу. Учасники колективу брали участь у багатьох міжнародних фестивалях і конкурсах, де отримували нагороди і призові місця за чудові виступи і гарні костюми. Колектив цінує не лише свої народні традиції, а й фольклор інших країн.
4. Танцювальний колектив ДЮТА "Дунавська младост" із Болгарії, м. Свіщов. Його очолює Казанджиєва Румяна. Цьому колективу майже 50 років. Він реалізував 600 різноманітних проектів - концерти і танцювальні тури в Італії, Румунії, Франції, Іспанії, Греції, Туреччини та країнах СНД. Нині до складу колективу входять учні та студенти. Музичне оформлення забезпечує професійний оркестр під керівництвом Георгія Владімірова.
5. Фольклорний танцювальний колектив "Юса" із Латвії, м. Рига та танцювальний колектив "Тапа" також із Латвії, м. Юрмала. Керівник - Аніта Страздіна. Колектив "Юса" існує з 1992 року. До його складу входять 30 танцюристів . У репертуарі "Юси" - народні традиційні танці, пісні та музика. У його учасників неперевершені костюми. Колектив неодноразово брав участь у фестивалях у Німеччині, Чехії, Швеції, Іспанії, Туреччини, Греції.
6. Театр німецького фольклорного танцю "Німецьке джерело" із м. Києва, який був створений у 1999 році. Цей колектив - володар численних дипломів та нагород за участь у концертних програмах державного та міжнародного рівнів: "Дітям - наші серця", "Веселкова Терпсихора", "Фольклорама", "Конкурс народної хореографії ім. Вірського", "Українська родина", "Сім-Сім", "Всі ми діти твої, Україно!" та Всеукраїнському фестивалі німецької культури, який 5 років поспіль проходить у різних регіонах України.
Керівник цього чудового колективу Світлана Цех має багато нагород за вагомий внесок у розвиток та збереження національних культур.
"Німецьке джерело" - це колектив, учасники якого з глибоким інтересом та повагою вивчають традиції та звичаї німецького народу, втілюють теоретичні знання та практичні навички у хореографічних композиціях, основані на фрагментах життя німців різних регіонів цієї країни. Театр німецького фольклорного танцю дарує глядачам яскраву, наповнену радості німецьку та українську програми, що складаються з народних пісень і танців.
7. Вокальний ансамбль татарської пісні "Шатлик" (радість) із м. Києва. Цей колектив був створений у 1989 році. Його першим керівником була Мансура Галієва. Вперше зі своїм концертом на широку аудиторію ансамбль вийшов у 1990 році в Літературному музеї Києва. У 1991 році колектив виступав на першому Сабантуї у Києві. Потім ансамблем керувала хормейстер-професіонал, музикознавець, керівник хору хлопчиків ім. Ревуцького Марина Марченко. З цього часу колектив починає їздити з концертними програмами по Україні, до Казані, Москви. Нині ансамблем керує досвідчений викладач Київського університету культури і мистецтв, професор Елеонора Булатова, акомпанує баяніст Лідія Мірошниченко. У 2004 році вокальний ансамбль татарської пісні "Шатлик" брав участь в казанському Сабантуї. Кияни добре знають цей колектив, адже ні одне свято в місті на проходить без його участі. Влітку 2005 року ансамбль став лауреатом ІІ-го міжнародного тюрко-татарського конкурсу-фестивалю "Київ сандугачи". "Шатлик" брав участь у VІІ інтернаціональному фестивалі національних та етнічних меншин "Під Кичерою" у Польщі і в ІІ-му міжнародному фестивалі татарського мистецтва "Акорд дружби" у Литві. Важливим етапом у творчому житті колективу стала участь в ІІ-му міжнародному телевізійному фестивалі пісні "Жіде йолдиз" у Казані.
Цей чудовий захід проводиться по лінії Міжнародної організації ЮНЕСКО, яку представляє у нашій держави українська секція С.І.О.F.F. Головний спонсор нинішнього фестивалю - ВАТ "Полтавський ГЗК". Крім того, дольову фінансову участь у проведені заходу взяли на себе Комсомольська міська рада та управління культури і туризму Полтавської облдержадміністрації. За роки існування фестиваль об\'єднав майже 2 тис. представників із 48 країн.
Офіційній церемонії відкриття передувало святкове богослужіння у Свято-Миколаївському соборі. У кожного із присутніх молитва була своя, але бажання успіху у справі, заради якої всі зібралися тут, на знаменитій Полтавській землі, об\'єднувало усіх і силою Божого благословення підіймало до небес.
Символом шани до наших святинь з боку гостей Комсомольська та подяки своїм пращурам за життя на цій благословенній землі від жителів міста стало покладання гірлянд із квітів до меморіалів «Козацька могила» та «Вічний вогонь».
Найочікуванішим для жителів міста став марш-парад учасників фестивалю. Колона в яскравих національних костюмах під звуки екзотичних мелодій простяглася вулицями міста. То було вражаюче дійство і послужило поштовхом для комсомольчан зібратися на Театральній площі, де розпочалися урочистості з нагоди відкриття фольклорного свята.
Позивні фестивалю сповістили про початок церемонії урочистого відкриття у нашому місті ІХ Міжнародного фольклорного фестивалю «Калинове літо на Дніпрі». Хор «Славутич» і оркестр народних інструментів «Барви» Комсомольського ПК і Т виконали пісню, яка має ту ж назву, що й фестиваль.
А далі під звуки бадьорого козацького маршу та дружні оплески комсомольчан на імпровізовану сцену Театральної площі вийшли учасники цьогорічного святкового дійства, 6 колективів, котрі вперше представляють на нашому святі свої країни.
В урочистостях взяли участь почесні гості: голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Асадчев, заступник голови Полтавської облради Петро Ворона, начальник управління культури Полтавської облдержадміністрації Володимир Годзенко, генеральний директор ВАТ ПГЗК Віктор Лотоус і звичайно ж міський голова Сергій Супрун. Слова привітання учасникам фестивалю та побажання успіху пролунали в їхніх промовах.
Замайоріли на флагштоках прапори держав-учасниць – фестиваль ІХ Міжнародний фольклорний фестиваль «Калинове літо на Дніпрі» відкрито.
А потім відбувся концерт творчих фольклорних колективів. Акордом першого дня фестивалю став святковий феєрверк.
Радуватимуть комсомольчан своїми самобутніми виступами гості міста до неділі. А в День Незалежності відбудеться урочисте закриття фестивалю і гала-концерт, присвячений Дню Державного Прапора та Дню Незалежності України.
Т.ЛИМАНСЬКА, Н.СТЕПАНЕНКО