Спільними зусиллями проти наслідків бурі

Урагану такої сили, який лютував у Комсомольську 14 червня, не пам\'ятають навіть старожили. Описуючи силу стихії, чи не найчастіше ми, мешканці міста, вживали страшне іншомовне слово "апокаліпсис". Оскільки міський голова С.А. СУПРУН  та його перший заступний Д.Г. БИКОВ у цей час перебували у відрядженнях, обов\'язки міського голови виконував Ю.М. МУХА. Тож уся відповідальність за організацію ліквідації наслідків лиха  лягла на нього.  15 червня Юрій Миколайович провів прес-конференцію  для міських ЗМІ, на якій поінформував про наслідки буревію, роботу міської влади щодо їх ліквідації  та порядок отримання соціально незахищеними верствами населення допомоги, яка може  бути надана для компенсації збитків, завданих негодою.  До прес-конференції долучився і голова Полтавської облдержадміністрації  О.В. УДОВІЧЕНКО, який приїхав у Комсомольськ, щоб ознайомитися з масштабами стихійного лиха.

Оце так ураган!

Із великих населених пунктів Комсомольськ постраждав найбільше. На жаль, штормове попередження прийшло до нашого міста вже тоді, коли буревій почався. Пройшовся ж чорний вихор п\'ятьма районами Полтавщини, з яких найбільшої шкоди він завдав у Козельщинському, Кобеляцькому районах, частині Новосанжарського та частині Кременчуцького. За словами О.В. Удовіченка, наприклад, лише у Кобеляцькому районі зовсім без покрівель буревій  залишив близько 100 будівель, частково зняв покрівлі у близько 300 будівлях. Щоб відремонтувати дахи на житлових будинках цього району, терміново потрібні 4000 листів шиферу, а щоб покрити дахом і усі інші будівлі, - 7000 таких листів. Повністю знищено посіви на 5,5 тис. га сільгоспугідь, не кажучи вже про городину на приватних ділянках сільських мешканців.

У Комсомольську, як відомо, також постраждали і шиферні дахи, і покрівлі з м\'якого руберойду. Про силу стихії і масштаби збитків говорить хоча б те, що лише у навчальних закладах міста розбито 24 склопакети та близько 1000 кв. м звичайного скла. Кількість повалених на території Комсомольська дерев визначатиметься, за словами Ю.М. Мухи, чотиризначним числом. На певний час місто зосталося без електроенергії та води, бо знеструмленими залишилися  каналіза-ційні та водопідйомні споруди.

З травмами, завданими ураганом,  до міської лікарні звернулося 13 чоловік. Усім їм надана медична допомога, але необхідності у стаціонарному лікуванні не було. На жаль, 79-річний чоловік отримав несумісну з життям травму грудної клітини  і помер у реанімаційному відділенні міської лікарні.

Організація “післяураганового прибирання”

Одразу ж після того, як стихія вщухла, було організовано міський  штаб з ліквідації наслідків урагану, куди ввійшли усі комунальні підприємства. Перш за все, необхідно було проінвентаризувати інженерні мережі міста, щоб мати уявлення про те, що і як необхідно ремонтувати. Пріоритетним завданням було також  розчищення магістральних  вулиць і автошляхів від завалених дерев. Виявилось, що найбільше у цьому сенсі постраждала вул. Строни - сам заїзд у Комсомольськ. І все ж завданням №1 було визначено відновлення роботи основних інженерних мереж - водопостачання і каналізації. Це вдалося зробити відносно швидко.

За ніч з 14 на 15 червня штабом був складений план робіт, проінвентаризовано  наявну техніку,  і з раннього ранку комунальники приступили до ліквідації наслідків бурі. Звичайно ж, найзатребуванішими виявилися бензопилки. Тому вранці кожен з п\'яти ЖЕПів, підприємства "Озеленення" та “Міськсвітло” придбали ще по дві пилки.

Вдень 15 червня проведено засідання міської комісії ТЕБ і НС. Засідання такої комісії відбулося і на рівні області.  Було вирішено визначити ураган  як надзвичайну ситуацію в місцевостях, де він пройшов. За словами Ю.М. Мухи, це дає нашому місту можливість надіятися на матеріальну допомогу з обласного бюджету. Щоправда О.В. Удовіченко зазначив: така допомога, в першу чергу, буде надана сільським районам, адже їх можливості і можливості Комсомольська щодо забезпеченості технікою і іншими матеріальними ресурсами не зрівняти. Справедливості заради слід зазначити, що організаційна  допомога області Комсомольську була надана оперативно. Наприклад,  одразу ж прибула техніка з Кременчука, з допомогою якої ліквідовували завали на вул. Строни; з 16 червня почали роботу 6 бригад лісхоззагу  зі своєю технікою та бензопилами, які працюють на територіях дитячих садків та шкіл.

Всього цими днями у Комсомольську працювало більше 24 одиниць техніки: крани, самосвали, автопогрузчики.

Заступник міського голови висловив надію, що до вечора 15 червня подача води і електроенергії  буде відновлена скрізь, навіть у районах приватної забудови, а от вуличне освітлення ремонтуватимуть поетапно. Звичайно ж, у вихідні усі комунальні підприємства працюватимуть, ліквідовуючи наслідки стихії. Усі обпиляні гілки дерев будуть складовані, стволи і кореневища поступово вивозитимуться.

Юрій Миколайович, як заступник міського голови, висловив вдячність підприємствам "Ферошлях", яке за домовленістю з ВАТ "ПГЗК" надало техніку, а також Редуцькому щебеневому заводу, який також надав допомогу у ліквідації наслідків стихії. Міський голова вдячний і усім комсомольчанам, що не залишилися байдужими і одразу ж долучилися до цієї роботи - вийшли з власними бензопилами і звільняли проїжджі шляхи  від завалених дерев.

Кому і як компенсуватимуть збитки

Збитки, завдані ураганом, будуть відшкодовуватися соціально незахищеним верствам населення та тим,  у кого вони дуже значні. Якщо у квартирі вибито вікна, рами, приміщення затоплено, її власник, щоб швидше ліквідувати такі наслідки негоди, має сам знайти робітників і провести відповідні ремонтні роботи, зберігши усі чеки про оплату. При цьому спочатку він повинен звернутися у ЖЕП або у ОСББ з заявою на ім\'я міського голови про надання матеріальної допомоги. ЖЕП або ОСББ підтвердять, що збитки завдано саме ураганом. Потім цю заяву з підтвердженням необхідно подати у каб. №110 міськвиконкому. Комісія розгляне ці заяви і вирішить, яку суму матеріальної допомоги необхідно надати.

Якщо з певних причин хтось не може самостійно організувати проведення ремонту, він може звернутися до міськвиконкому за тел.: 2-26-59 або в управління ЖКГ за тел.: 2-59-81. Представники міської влади приймуть ці заявки і допоможуть знайти підрядників для проведення необхідних робіт.

Збитки, завдані дачним та присадибним ділянкам, з міського бюджету компенсуватися не будуть.

Якщо в результаті буревію та граду постраждав застрахований автомобіль, його власник повинен звернутися у міськвиконком до завідувача сектора цивільного захисту та мобілізаційних робіт Анатолія Івановича ЛАРІКОВА, який видасть довідку про те, що у нашому місті, дійсно, була надзвичайна ситуація та довідку метеопрогнозу. Їх достатньо, щоб страхова компанія вважала цей випадок страховим.

Записала Тетяна ТЕРЕН.

Фото Романа СТРОМИЛА.