Прес-конференція, що відбулася 19 грудня за участю міського голови

С.А. Супруна і генерального директора ВАТ "Полтавський ГЗК" В.В. Лотоуса та представників ЗМІ Комсомольська і Полтави, пройшла в атмосфері обнадійливого оптимізму, конструктивно і зацікавлено. Учасники заходу обговорили питання партнерської співпраці міської влади з керівництвом ПГЗК щодо функціонування та розвитку Комсомольська у 2008 році та у наступному 2009-му.

Прес-конференцію розпочав міський голова Сергій Андрійович від громади міста: від себе особисто висловив щиру вдячність генеральному директору ВАТ "ПГЗК" В.В. Лотоусу, керівництву комбінату, його славному трудовому колективу за те, що місто постійно має можливість розвиватися. Адже ПГЗК є містоутворюючим підприємством. Успіхи міста у фінансовому плані, його економічному зростанні залежить від стабільності роботи комбінату. Усім добре відомо, що виконати певні завдання і програми, які були затверджені на сесіях Комсомольської ради, вдалося лише завдяки бюджету розвитку та благодійного фонду. А у формуванні останніх є заслуга ВАТ ПГЗК. Загальносвітова економічна криза і криза в Україні змушує говорити про проблеми, які виникають у металургійній та гірничо-видобувнії галузях, безпосередньо у виробництві та реалізації продукції ПГЗК, оскільки від цього залежить наповнюваність бюджету нашого міста, - наголосив міський голова. Потім

С.А. Супрун поінформував присутніх про результати соціально-економічного розвитку міста за 11 місяців 2008 року.

Демографічна ситуація

На 1 листопада 2008 року чисельність населення, яке проживає на території міськради, становила 54428 осіб, у тому числі у міській місцевості - 51944, у сільській - 2484 особи. За січень-жовтень народилося 453 дитини, померло 540 осіб. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року народжуваність зростла на 11%.

Промисловість

Протягом 11 місяців поточного року, у порівнянні з аналогічним періодом 2007-го, обсяги промислового виробництва збільшилися на 0,1%. За цей же період обсяг реалізованої промислової продукції (робіт, послуг) у відпускних цінах підприємств без ПДВ, акцизного збору та інших непрямих податків склав 4702,7 млн. грн., на одну особу - 86402 грн.

Фінансовий результат від звичайної діяльності у місті

За січень-жовтень поточного року фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування (сальдо) суб\'єктів господарювання у місті склав 1279,4 млн. грн. прибутку.

Доходи населення

За січень-листопад середньомісячна зарплата одного штатного працівника у місті склала 2189,48 грн. По Полтавській області цей показник найвищий.

Трудові ресурси

Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за січень-жовтень 2008 року на великих та середніх підприємствах міста склала 16916 осіб. За 11 місяців поточного року було працевлаштовано 1415 осіб незайнятого населення. Фактичний рівень зареєстрованого безробіття станом на 1.12.2088р. - 0,4%

Розвиток малого та середнього бізнесу

Питома вага від діяльності малого бізнесу (фізичних осіб) у загальній сумі податкових надходжень до міського бюджету (загальний фонд складає станом на 1.10.2006р. - 5,8%, на 1.10.2007р. - 6,4%, станом на 1.10.2008р. - 7,5%. За 9 місяців 2008р. кількість СПД - фізичних осіб збільшилася на 436 осіб (на 19%) у порівнянні з 9 місяцями 2007 р. і становить 2733 особи. Фактичні надходження до міського бюджету від діяльності малого та середнього бізнесу (фізичні особи) збільшилися порівняно з 9 місяцями 4,2 млн. грн.

Будівельна та інвестиційна діяльність

За січень-листопад поточного року у місті введено в експлуатацію 9471 м2 загальної площі житла. У зв\'язку з тим, що економічна криза у першу чергу вдарила по будівельній галузі, підприємство «Київміськбуд», яке, згідно з договором повинно було сплатити місту 3,2 млн. грн. до кінця року за отримане право на оренду земельної ділянки під забудову житла у мікрорайоні №13, не змогло сплатити цю суму в повному обсязі (отримано лише 1,6 млн. грн.), деякі програми з благоустрою дворів виконуються невчасно. Та, як повідомив Сергій Андрійович, півмільйона гривень підприємств проплатить до кінця поточного року, а решту - до кінця квітня 2009 р., по 250 тис. грн. щомісяця.

Бюджет

За 11 місяців поточного року міський бюджет виконано у сумі 111051,9 тис. грн. при плані 110354,7 тис. грн., або на 100,6%. Загальний фонд бюджету виконано на суму 94142,6 тис. грн. при плані 92725,5 тис. грн., або на 101,6%, а без урахування трансферів з державного та обласного бюджетів план виконано на 102,6%. Спеціальний фонд за 11 місяців без урахування власних надходжень бюджетних установ виконано у сумі 16859,3 тис. грн. при плані 17629,2 тис. грн. (95,6%). Першочергово проводилося фінансування витрат на заробітну плату працівників бюджетних установ, харчування, придбання медикаментів тощо.

Заборгованість по заробітній платі в бюджетних установах відсутня.

Бюджет розвитку

У бюджеті розвитку на 2008р. передбачено видатків на суму 9053134 грн. Ця сума сформована за рахунок домовленості і тісної, партнерської співпраці з ВАТ ПГЗК. Головними розпорядниками цих коштів були визначені 2 управління міськвиконкому: з інвестицій та будівництва та житлово-комунального господарства. Станом на 18.12.08р. освоєно коштів на загальну суму 8304178 грн., що складає 91,7% від запланованого.

Виконано багато робіт, а саме, улаштовано пандусів до житлових будинків на загальну суму 110000 грн. (заплановано 195000). Виконання цих робіт продовжується.

Охорона здоров\'я

Заплановано - 1034420 грн., освоєно - 1034000 грн.

Виконано реконструкцію покрівель хірургічного, головного корпусів міської лікарні. Проведено роботи з реконструкції протитуберкульозного кабінету міської лікарні, приймального відділення. Виконана заміна інженерних мереж у підвальному приміщенні інфекційного відділення міської лікарні. Розроблено проектно-кошторисну документацію щодо реконструкції пральні та паталого-анатомічного відділення міської лікарні.

Комунальне будівництво

Заплановано 5293977 грн., використано - 5243000 грн.

Закуплено обладнання для ПС 35/6 по об\'єкту "Мережа електрозабезпечення об\'єктів водопровідно-каналізаційного господарства. Виконано роботи з прокладання водопровідних мереж у мікрорайоні Піддубне загальною протяжністю 2,2 км та улаштування зливової каналізації на вул. Горького. На стадії завершення виконання робіт з освітлення вулиць Лісної, Горького м-ну Піддубне.

Будівництво газових мереж

Завершені роботи із газифікації мікрорайону Низи (вул. Перспективна, Дачна, Ясна) загальною протяжністю 1,3 км.

Сфера відпочинку, культури і спорту

Ведуться будівельно-монтажні роботи на об\'єкті "Спортивний майданчик відкритого типу з АПК (стадіон "Гірник").

Для фінансування цих робіт залучено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетом на соціально-економічний розвиток регіонів у сумі

1 млн. грн.

Дорожний фонд

Проводиться реконструкція розподільчої смуги на вул. Леніна в районі магазину "АТБ".

Житлово-комунальне господарство

Левова частка коштів була спрямована на виконання покрівельних робіт у житлових будинках. Провели реконструкцію 30 індивідуальних теплових пунктів. У 9-ти будинках житлового фонду установили прилади обліку теплової енергії. Продовжується реалізація програми реконструкції освітлення житлових будинків. Встановлені прилади обліку газу в житлових будинках на вулиці Леніна, 40 та вул. Космонавтів, 1/2. Виконано реконструкцію трубопроводів опалення в будинках на вул. Леніна, 34, 36. Побудовані світлофорні об\'єкти на перехресті вулиць Миру-Строни. Придбали техніку для КП "Озеленення і благоустрій" та ПП "Спецтранс".

Соціальний захист

У цьому році запрацювала міська програма з реабілітації дітей-інвалідів.

20 дітей з особливими потребами 5 разів на тиждень відвідують Кременчуцький центр реабілітації, де отримують медичну та психологічну допомогу.

Пасажирські перевезення

У грудні 2007 року у Комсомольску було запроваджено міський кільцевий маршрут. Протягом 2008 р. ним здійснено 115200 пасажироперевезень із числа пільгової категорії громадян.

Отже, завдяки виконанню міського бюджету, плідному партнерству з ВАТ ПГЗК (створення останнім благодійного фонду та бюджету розвитку), життєдіяльність міста була нормальною, виконувалися заплановані проекти і програми розвитку.

- Які програми розвивалися у місті за підтримки ВАТ ПГЗК?

(Міський голова С.А. Супрун вважає, що практично усі міські програми розвивалися за підтримки комбінату. 95% цих програм виконано за рахунок бюджету розвитку та благодійного фонду, створеного комбінатом. Це освітлення вулиць, дитсадків, житлового фонду, ремонтні роботи на дорогах, придбання кисню для міської лікарні, медикаментів, пально-мастильних матеріалів, улаштування пандусів, зубопротезування. Це також харчування, проходження реабілітації дітьми-інвалідами у Кременчуцькому реабілітаційному центрі, фінансування міської лікарні, бюджетних установ, а також допомога незахищеним верствам населення).

- У 2008 році бюджет розвитку міста становить 9 млн. 53 тис. 134 грн. Який він буде у 2009 році? Розкажіть, будь-ласка, також за благодійний фонд та долю дитячого майданчика. Рік тому зі сцени ПК і Т заступник директора з соціальних питань та побуту ПГЗК О.Г. Позивай оголосив, що майданчик подаровано місту.

- (Сергій Андрійович зазначив, що благодійний фонд і бюджет розвитку - різні речі. У 2008 році благодійний фонд був сформований ПГЗК у розмірі 3 млн. грн. Бюджет розвитку міста формується за кошти від продажу землі ПГЗК.

В.В. Лотоус додав, що комбінат міг би орендувати землю. Тоді б до бюджету міста поступало менше коштів).

- У 2008 році ви плануєте купувати землю? Чи вона була куплена вся?

- (В.В. Лотоус підкреслив, що більша частина землі ще не куплена. Це те питання, яке узгоджується на рівні акціонерів. Благодійність буде здійснюватися у рамках угоди. Суму бюджету розвитку, на сьогодні озвучити неможливо. Стосовно дитячого майданчика, міський голова відповів:

- Дійсно, ПГЗК подарував один дитячий майданчик місту. Він буде установлений біля малосімейних гуртожитків на вул. Портовій, 1, 3. Вірогідніше, це буде виконано навесні 2009 року".

- Які є напрацювання щодо благодійних програм на 2009 рік?

- (В.В. Лотоус повідомив, що на 2009 рік, як і на 2008-й, підписана угода про соціально-економічне партнерство між міською радою і ВАТ ПГЗК в межах 3 млн. грн. Це така сума, яка була у 2008 році, хоча ситуація дуже змінилася. Ще невідоміц обсяги падіння виробництва, тому щось прогнозувати дуже складно. Стосовно додаткових коштів, до цього можна буде повернутися лише у 2-му кварталі: комбінат має намір профінансувати цільовим методом закупівлю медичного діагностичного обладнання вартістю 1 млн. грн для міської лікарні).

- ПГЗК виліляє кошти для благодійного фонду, а методи їх розподілу визначає міська влада. Чи буде щось змінюватися у 2009 році? Може, ці кошти краще направляти цільовим способом?

- (В.В. Лотоус повідомив про те, що цю практику комбінат хоче зберегти і у 2009 році. За його словами, кошти благодійного фонду розподіляються для потреб міста правильно).

- Які перспективи для ВАТ ПГЗК на 2009 рік?

- Лотоус В.В.: рік буде успішним. Щороку ми працюємо краще від попереднього. Незважаючи на економічну кризу, загалом, 2008 рік є успішним для комбінату. Порівняно з 2007 роком, у 2008-му відбулося зниження виробництва лише на 2%. Ми провели низку заходів щодо реконструкції і модернізації нашого виробництва, придбали нове обладнання. Тож ми готові до випробувань економічною кризою. Середньомісячна зарплата на комбінаті, у порівнянні з 2007 роком, зросла на 39%. Остаточні прогнози робити можна буде лише після 1 квітня 2009 року. Адже наше підприємство експертно орієнтоване і ми підписуємо контракти не з 1 січня, а з 1 квітня. Зрозуміло, що у нас є також не вирішені проблеми. Ми не закінчили реформу щодо оплати праці, не вирішили у повній мірі питання мотивації до підвищення продуктивності праці, навчання, підвищення кваліфікації тощо. Є проблема і в забезпеченні своїх працівників житлом.

- Ви гарантуєте, що працівники ПГЗК не вийдуть на вулиці міста? Чи прогнозується ціна на залізорудну сировину з 1 квітня?

- Лотоус В.В. : ми прогнозуємо, що ціна на залізорудну сировину, у порівнянні з докризовим періодом, знизиться на 30-40%. Скорочення працюючих на комбінаті відбуватимуться, але не у зв\'язку з економічною кризою, а в рамках програм, за якими ми працюємо. Якщо скорочуватиметься посада, то працівникові буде запропонована робота на ПГЗК.

- Зараз багато говорять про те, що криза потребує модернізації виробництва, залучення реальних науковців, які б займалися виробництвом. Чи думаєте ви зараз про це?

- Є, власне, наука і є реальне життя. Хочу зауважити, що наука нам мало що може запропонувати. Ми працюємо зараз у тій ситуації, коли не можна допустити помилку, просто так витрачати кошти. Ми використовуємо ті програми, які вже впроваджені на аналогічних підприємствах США, Бразилії. Нам необхідна окупність проектів через 2-3 роки.

- Сергію Андрійовичу, чи можете ви дати гарантії стосовно того, що місто протягом зими буде з теплом. Ваше ставлення до індивідуальних систем опалення в багатоквартирних будинках?

- Мені хочеться дати гарантію, що тепло буде в оселях наших мешканців. Я все зроблю для того, щоб воно було. Проплата за тепло населенням міста протягом року в середньому становить 94%. Я вважаю, що Комсомольськ може сміливо заявити про те, що ми просто не дамо відключити опалення. Ми робимо все, щоб цього не відбулося. Індивідуальне опалення в окремих квартирах багатоквартирних будинків можливо - це прораховано лише на віддалених від котельні житлових будинках, де відбувається велика втрата теплової енергії. У нашому місті таке опалення існує у м-ні Золотнище на вул. Озерній і у двоповерхових будинках біля станції Золотнишино. Тож жителям ми відповідаємо так: якщо ви вважаєте, що вам доцільно перевести будинок на автономну систему опалення, створюйте ОСББ, розробляйте проект і, будь ласка, переходьте.

- Як щодо автономного опалення міні-котельними у новобудові багатоповерхівок?

- Не забороняється. Треба брати технічні умови, розробити проект. Але у місті немає необхідних потужностей. Неможливо навантажувати існуючі електричні та газові мережі міста. Сьогодні необхідно направляти максимум ресурсів на вирішення проблеми створення нових потужностей, на розвиток енергетичних систем у місті. Саме сюди треба спрямовувати кошти бюджету розвитку.

В.В. Лотоус акцентував увагу присутніх на тому, що ВАТ ПГЗК є основним бюджетоутворюючим підприємством міста. У Комсомольську 17 тисяч осіб працюючого населення, із них 8 тисяч працює на ПГЗК, які формують 56% міського бюджету своїми відрахуваннями податку з фізичних осіб. Дев\'ять тисяч працюючих на інших підприємствах міста формують лише 6% міського бюджету. Міський голова С.А. Супрун додав, що у місті під час перевірок відповідними службами окремих підприємств виявляються порушення. На підприємствах працюють особи, не оформлені згідно з трудовим законодавством. Не легалізуються доходи. Не виконуються зобов\'язання орендарями приміщень, які міська влада надала їм у користування. Без дозволу влади на ці площі запускаються суборендарі. Із них беруть оренду і не виконують свої зобов\'язання. Ось це є проблемою.

- Коли буде виплачена 13-та зарплата працівникам комбінату?

- Я гадаю, у лютому, - сказав В.В. Лотоус. Залишається варіант на випадок неблагополучної ситуації: тоді нараховуємо у січні-лютому, виплатимо у лютому-березні.

Насамкінець зустрічі міський голова С.А. Супрун та генеральний директор ВАТ ПГЗК запевнили присутніх у своєму бажанні і готовності до партнерської відповідальної співпраці на благо громади міста.

Таїсія ЛИМАНСЬКА.