29 вересня у Полтавському університеті споживчої кооперації відбувся семінар за темою «Євроатлантична інтеграція - каталізатор реформ в Україні». Захід проводився Координаційним бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України за сприяння Фонду Фрідріха Науманна «За свободу в Україні» та Полтавської обласної державної адміністрації.

Участь в інформаційно-навчальному семінарі взяли представники місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Полтавської області.

Цікавими були доповіді Вадима Трюхана - директора Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, Гайке Дьорренбехер - керівника представництва Фонду Фрідріха Науманна «За свободу в Україні», Наталії Немилівської - в.о. директора Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Вражаюче і переконливо розповів присутнім про політику Австрії щодо нейтралітету та співробітництва з НАТО посол Австрії в Україні Маркус Вукетич.

Зокрема, пан посол зазначив, що з 26 жовтня 1955 року Австрія є «нейтральною» країною. «Нейтралітет - це та ціна, яку наша країна заплатила за відновлення свого суверенітету», - заявив Марк Вукетич. - «Річ у тім, що з 1945 по 1955 роки Австрія була окупована військами держав -переможниць Другої Світової війни: СРСР, США, Францією і Великою Британією. Тож після виводу всіх військових формувань з території Австрії нейтралітет нашої країни було зафіксовано у Конституції. Там же, зокрема, зазначено, що Австрія має право захищатися будь-яким способом, але не може вступати у військові союзи і дозволяти розміщення іноземних військових баз на своїй території. Ми взяли на себе зобов\'язання про те, що не будемо брати участь у військових конфліктах. Разом з тим у 1956 році Австрія стала повноправним членом Ради Європи, у 1960-1963р.р. вперше взяла участь у миротворчій місії в Конго (тоді Австрія надала медикаментозне забезпечення і направила до зони конфлікту медичних працівників). У подальшому наша країна постійно брала участь у миротворчих місіях Ради Європи, ОБСЄ і НАТО. Так, за цей час більше 75 000 осіб взяли участь у міжнародних місіях щодо підтримки миру та завданнях гуманітарного спрямування. Сьогодні Австрія представлена 4-ма офіцерами у міжнародних стабілізаційних силах в Афганістані.

Наше основне завдання - сприяти забезпеченню миру в міжнародній спільноті. Австрійський нейтралітет - передовсім військовий, а не економічний, політичний чи ідеологічний. Ми виступаємо за верховенство права і захист прав людини. З метою сприяння безпеці у Європі ми з 1995 року беремо участь у програмі НАТО «Партнерство заради миру». Ця програма передбачає розвиток системи комплексної безпеки у Європі, допомагає у реформуванні збройних сил, зміцненні засад європейських цінностей. У 1998 році Кабінет Міністрів Австрії підписав угоду про розширення співпраці з НАТО з метою подолання кризових явищ, співпраці в економічній та науковій галузях (у рамках програми ядерного роззброєння, реалізації проектів знищення надлишкових боєприпасів, перекваліфікації військових тощо)».

Учасникам семінару також було продемонстровано фільм В. Кастеллі “НАТО: свій чи чужий?”.