Розвиток сучасної енергетики: місцевий аспект
Одним із головних завдань розвитку сучасної енергетики є перехід на альтернативне паливо з метою економії природного газу, а також захисту навколишнього середовища при виробництві теплопостачання. Саме з цієї причини в світі всіляко підтримується розвиток альтернативної енергетики, розробляються відповідні законодавчі акти, вводяться «зелені тарифи», проводиться фінансування новітніх розробок.
Крім того, створення альтернативного джерела енергії, який знаходиться безпосередньо у споживача, забезпечить доповнення і резервування системи централізованого теплопостачання міста.
Виключенням не стало і наше місто. Так, у 2010 році розроблений проект «Реконструкція ЦТП 15-го мікрорайону з метою використання дерево відходів в якості палива для виробництва гарячої води». В результаті реалізації зазначеного проекту очікується економія природного газу на приготування гарячої води для мешканців 15-го мікрорайону за рахунок використання в якості палива відходів деревини. Розрахункова річна економія природного газу, при умові цілодобового постачання гарячої води 350 діб на рік (середньодобове навантаження на потреби гарячого водопостачання -1,16 МВт) складе 1 154 160 нм3/рік. В грошовому еквіваленті (на момент розробки проекту), розрахункова економія коштів складає 1 831 689 грн./рік.
Проблеми, які розглядаються у даному проекті, характерні для багатьох міст України, яким у спадок залишились енергоємні системи теплопостачання від потужних джерел тепла, які розташовані на значній відстані від споживачів теплової енергії. Ці джерела орієнтовані на спалювання природного газу для потреб опалення та гарячого водопостачання. Із збільшенням тарифів на природний газ становляться економічно привабливими проекти застосування відновлювального палива, сумісне вироблення теплової та електричної енергії, альтернативні джерела теплової енергії.
Інноваційні рішення відносно впровадження джерел теплової енергії на відновлювальних, альтернативних видах палива дозволить:
- Значно покращити якість послуг, що даються споживачам;
- Знизити споживання природного газу;
- Зменшити негативний вплив на навколишнє природне середовище;
- Використання вітчизняних технологій.
Використання відпрацьованого механізму іншими містами України прискорить ці інновації і надасть можливість попередити негативні наслідки, притаманні перехідному періоду.
Начальник відділу УЖКГ Ж.Г. Неклюдова