У рамках проекту «Реформа міського теплозабезпечення» (РМТ), який діє в Україні завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), 11 травня у нашому місті спеціалісти ВБО «Інститут місцевого розвитку» презентували каталог інвестиційних  проектів м. Комсомольська, говорили про фінансування таких проектів і бізнеспланування.
Учасників заходу, серед яких були фахівці галузі ЖКГ, вітав міський голова Сергій СУПРУН. Він зазначив, що сьогоднішні презентації допоможуть подальшій роботі щодо запровадження енергоефективних технологій у системі теплозабезпечення міста.
Молодший спеціаліст з бізнеспланування Ольга АНТОНЮК, презентуючи каталог інвестиційних проектів м. Комсомольська, наголосила, що він створений на основі інформації та розрахунків, поданих у звітах з енергетичного обстеження системи теплопостачання нашого міста та енергетичних аудитів 10-ти житлових і 5-ти будівель бюджетних установ. Вона детально зупинилася на проектах з термомодернізації будівель, метою яких є поліпшення ефективності теплозбереження об’єктів міста, зменшення обсягів споживання енергоресурсів і відповідно зменшення витрат на них.
Проектами передбачається: ізоляція трубопроводів систем опалення і гарячого водопостачання, утеплення стін, підлоги, покрівлі, заміна вікон, ламп розжарювання, впровадження автоматичного управління споживання теплової енергії і систем керування освітленням, влаштування системи вентиляції тощо.
Для запровадження проектів необхідні інвестиції у сумі близько 21 млн грн. Щорічна економія складе 4,2 млн грн. Для КВП «Комсомольськтеплоенерго» запропоновано шість інвестиційних проектів на суму майже 49 млн грн з річною економією після їх реалізації понад 26 млн грн. Зокрема, проектами передбачено використання теплоносія з потенціалом 10 Гкал/год. від установок утилізації тепла гарячого повітря випалювальних печей ВАТ ПГЗК для потреб гарячого водопостачання частини міста, яка підключена до котельні №1 на вул. Енергетиків, 31; у літній період впровадження альтернативного відновлювального джерела теплової енергії на котельні 15-го мікрорайону. Про техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) інвестиційних проектів з енергоефективності йшлося у повідомленні провідного консультанта з питань теплопостачання, кандидата технічних наук, професора Анатолія КОЛІЄНКА.
ТЕО – перший етап проектно-кошторисної документації, призначений для вибору економічно ефективних і інвестиційно привабливих енергоощадних проектів, їх опис, визначення економічної ефективності проектів, оцінювання можливості і джерел повернення коштів. А. Колієнко проаналізував видатки міста на паливно-енергетичні ресурси (ПЕР), ефективність проектів муніципального енергетичного плану (МЕП) в будівлях бюджетних установ та житлових. Завдання МЕП – скоротити або стабілізувати видатки за ПЕР. Він також говорив про основні напрями розвитку систем теплопостачання м. Комсомольська, стратегічні напрями розвитку ЖКГ, умови успішної реалізації заходів з енергозбереження у житлових і громадських будинках, схему реалізації проектів з енергоефективності у сфері виробництва, транспортування і споживання теплової енергії.
Старший спеціаліст з фінансів та бізнеспланування Степан МАКОВ’ЯК поінформував про джерела інвестиційних ресурсів та бізнеспланування. Він презентував «Посібник з підготовки проектних пропозицій”. У ньому викладені рекомендації з проведення енергоаудиту, фінансового аудиту, підготовки бізнес-планів, ТЕО інвестиційних проектів, джерел фінансування.
У ході зібрання відбувся обмін думками між фахівцями нашого міста та спеціалістами інституту. Насамкінець заходу міський голова С.А. Супрун подякував за надану важливу інформацію і наголосив, що вона буде детально вивчена і проаналізована з метою подальшого реформування міського теплозабезпечення.
Раїса МАТУСЕВИЧ.