Протидія гендерному насильству

Останнього дня листопада у малій залі міськвиконкому відбулася презентація міської інформаційної кампанії “16 днів проти гендерного насильства”. Учасниками заходу були представники органів місцевого самоврядування, регіональний координатор проекту ЄС “Права жінок та дітей в Україні – комунікаційний компонент” (м. Київ) Віктор ДВОРНІКОВ, заступник директора департаменту комунікаційної підтримки національних “гарячих ліній” “Міжнародного жіночого правозахисного центру “Ла Страда-Україна” (м. Київ) Ірина МИДЛОВЕЦЬ, учнівська, студентська,  робіт- нича молодь міста та інші.

Міська інформаційна кампанія “16 днів проти гендерного насильства” стартувала 25 листопада і триватиме до 10 грудня включно. У рамках кампанії відбудеться низка вуличних інформаційних акцій, а також  інформаційні акції в загальноосвітніх та професійних навчальних закладах, організаціях і установах міста. Під час цих заходів активна молодь поширюватиме серед городян просвітницькі буклети “Що таке насильство”, а також інформаційні картки з практичними порадами жертвам  насильства та номерами телефонів національної “гарячої лінії” із запобігання насильству: 0 800 500 335 – безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні, 386 – безкоштовно для абонентів МТС, life:) і Київстар. Краще протидіяти проблемам, ніж потім їх вирішувати.

За інформацією Ірини Мидловець, спостерігається динаміка збільшення кількості дзвінків на національну “гарячу лінію” із запобігання насильству. Якщо у 2009 році їх було 3 тисячі, а у 2010 році – 6 тисяч, то на сьогодні їх уже отримано понад 10 тисяч. За словами пані Ірини, люди, які телефонують на “гарячу лінію”, інколи потребують допомоги не одного спеціаліста. На “гарячій лінії” консультують кваліфіковані юристи, психологи, соціальні працівники. Якщо працівники “гарячої лінії” отримують дзвінок від людини, яка постраждала від насильства в сім’ї, то зрозуміло, що їй потрібна комплексна допомога.

Ірина Мидловець зазначила, що дуже багато дзвінків надходить від чоловіків. Це свідчить про те, що проблема насильства в сім’ї не є суто жіночою. Так в більшості випадків фізичне насильство вчиняється проти жінок, але чоловіки в нашій країні дуже страждають від психологічного насильства. І ми про це не повинні забувати.
Нинішній рік оголошено ООН роком рівного доступу до освіти, професійної підготовки, досягнень науки і техніки, як шлях до гідної роботи для жінок. Що означає поняття “гендер”? Це соціальні можливості кожної статі в освіті, професійній діяльності, доступі до влади, сімейних ролях, стилі життя і способі мислення. За даними соціологічних досліджень, кожна п’ята жінка в Україні регулярно потерпає від фізичного насильства в сім’ї. Рівень зайнятості жінок у середньому на 10% нижчий, ніж зайнятість чоловіків. Жінок-підприємців в нашій країні 30%, у великому бізнесі - 2%. Тільки 25% жінок України мають вищу освіту. 50% опитаних відповіли, що більше можливостей для самореалізації у чоловіків, 54% - що чоловікам легше зробити кар’єру, аніж жінкам. І лише 30% наполягали на тому, що рівноправ’я в Україні існує.

Насамкінець зібрання відбулася презентація Інтернт-сайтів гендерного спрямування та демонстрація кращих соціальних відеороликів на гендерну тематику. Захід провела міська ГО “Центр розвитку дитини і сім’ї “РОДІС” (кер. Л.Б. ДМИТРЕНКО) за підтримки виконавчого комітету Комсомольської міської ради, міськво, освітніх закладів, ЦСССДМ, Інтернет-провайдера ТРК “ГОК”, а також проекту ЄС “Права жінок та дітей в Україні – комунікаційний компонент” та Міжнародного правозахисного центру “Ла Страда-Україна”.
Таїсія ЛИМАНСЬКА.