Проекти майбутнього

Шістнадцятого листопада відбулося засідання дискусійного депутатського клубу “Діалог” на тему: “Про розміщення на території Комсомольської міської ради заводу з переробки твердих побутових відходів”. Учасникам зібрання презентували два інвестиційних проекти з переробки твердих побутових відходів (100 тис. тонн на рік) компанії Green Power (Словенія) і ТОВ “Технопарк Холдинг” (Україна), яке використовує  технології Німеччини, Італії. Депутати міської ради активно цікавилися особливостями технологій, про які розповідали представники компаній.

Головував на заході очільник міста С.А. СУПРУН. Сергій Андрійович повідомив, що до міської влади звернулися представники названих компаній з інвестиційними пропозиціями, які є цікавими, привабливими для міста. Але, оскільки для реалізації цього проекту потрібно мати накопичення твердих побутових відходів в обсягах 100 тисяч тонн на рік, а в Комсомольську їх лише 25 тисяч тонн, він звернувся до голови Полтавської ОДА, щоб вирішити це питання на регіональному рівні. Відбулася нарада на рівні першого заступника голови ОДА. Зараз відповідні служби вивчають питання щодо того, які обсяги твердих побутових відходів накопичені на території нашої області. Міський голова поінформував присутніх, що для розміщення заводу з переробки твердих побутових відходів треба виділити земельну ділянку (для цього має бути відповідне рішення міської ради) і забезпечити виконавців проекту на період будівництва заводу електричною енергією.  Згідно з законодавством, проводити конкурси, аукціони, торги для передавання інвестору землі в оренду для будівництва такого екологічного об’єкта не потрібно.

З презентації проекту представників компанії Green Power присутні дізналися, що вони пропонують автоклавний процес переробки твердих побутових відходів. За їхньою технологією, з 3-х кг відходів виходить 1 л дизельного пального. Загальна ефективність цієї установки 80%. Як повідомили презентанти, такий завод уже збудований і функціонує в США, аналогічні будуватимуться в Сербії (вже підписана угода), Іраку. На заводі переробляється сміття, яке пролежало навіть 40 років. Інвестори готові закупити транспорт для збирання твердих побутових відходів і виділяти 10% коштів від прибутку на соціальні потреби міста. Адже філософія компанії - не лише брати, а й давати.

Другий проект презентувало ТОВ “Технопарк Холдинг”, зареєстроване в Чернігівській області. Проект створено на замовлення влади Чернігова і Черні-гівської області. Зрозуміло, щоб досягти успіху, має бути висока дохідність від реалізації проекту, всі технології, які він передбачає,  повинні мати високі екологічні параметри, а ще має бути ефективна організаційна складова.

Що ж передбачено чернігівським проектом? У пунктах збору сміття повинні бути сортувальні станції, де здійснюється сортування на такі види сировини: скло, чорні і кольорові метали, органіка (папір, усі види пластмас, гума, деревина і таке інше). Остання фракція сортування - це хвости побутових відходів. Після отримання вторинних ресурсів їх перевозять на центральну станцію – завод переробки.

Усе виробництво складається з 4-х великих блоків. Перший – переробка сировини, другий – переробка органіки, третій – переробка хвостів, четвертий – енергоцех. Переробляючи все, можна отримати піноскло (чудовий будівельний матеріал), вироби з кольорового і чорного металів, дизельне пальне Євро-4, електро- енергію, теплову енергію, дистильовану воду, вуглекислий газ. Усю продукцію можна продавати або використовувати на потреби міста.

Що спільного у проектів “Технопарк Холдинг” та Green Power? Вся органічна фракція, яка відбирається з твердих побутових відходів, відправляється в цех для виготовлення дизельного пального за технологією каталітичної деполімеризації органіки. Сьогодні в світі за цією технологією побудовано близько 800 установок. Завод, який працює за цією технологією, переробляє деревину, солому, органіку, тканину. З однієї тонни соломи чи з деревини і картону можна отримати 330-360 кг дизельного пального і приблизно 250-300 кг горючого газу, який можна спрямувати в газодизельний генератор. Крім того, отримується дистильована вода, яку можна використовувати в системах опалення, 80-100 кг вуглецю, 100-200 кг баластної фракції.  Об’єм викидів в атмосферу від установки, що виробляє 5 тисяч літрів дизпалива, такий, як і  від 40 автомобілів.

Про утилізацію хвостів сортування твердих побутових відходів. Проект компанії Green Power розрахований на використання італійської установки “СООМІ“. Це спалювання в котлі на рухомій решітці органічної маси при температурі горіння від 800 до 1100 градусів. Італійці застосували в цій установці потужну триступеневу систему газоочищення. Все тепло, що збирається в котлі, спрямовується на турбіну, де й виробляється електроенергія. Ця установка може генерувати 8 тисяч годин у рік. Її потужність 8 мегават, що задовольнить потреби комунального сектора  Комсомольська. Дана установка дає 14-15 мегават тепла. На виході з неї утворюється вуглекислий газ, який потрапляє в трубу, і з якого отримують шлаки. Проектом передбачено перетворення неорганічної маси на будівельні матеріали.

Чернігівський проект утилізації хвостів передбачає використання російської установки. Вона спалює відходи при ще вищій температурі (1700 градусів), гріє котел і дає електроенергію. Ця установка випробувана. Всі цикли в ній закриті. У разі використання українською компанією італійської установки, італійці здійснюють фінансування обладнання і частково проекту. ТОВ “Технопарк Холдинг” передбачило фінансування ще й з інших джерел, тобто воно забезпечить повне фінансування цього проекту.

З усіх процесів переробки створюється велика кількість СО2. Його можна використовувати для випуску мінеральних добрив. Якщо інвестори не знайдуть оптимального варіанту збуту тепла й електрики, то можна побудувати теплицю, де  їх  і використовувати. Для будівництва центрального заводу з переробки вторинної сировини потрібно 5-6 га землі, для будівництва теплиці – 10 га. Весь комплекс в дії потребуватиме праці 1100 осіб.  Його вартість складе 135 млн євро. Він окупиться за 5 років з моменту запуску. Ці технології дозволять переробити сміття 4-5-річної давнини. За словами представників ТОВ “Технопарк Холдинг”, на сьогодні  у них підписаний договір з іноземною фінансовою компанією для отримання інвестицій для будівництва такого заводу з переробки твердих побутових відходів. Термін його будівництва - 4-6 місяців.

Насамкінець засідання депутатського клубу С.А. Супрун наголосив, що після цієї презентації слід визначитися, не затягувати з прийняттям рішення щодо вибору проекту будівництва заводу з переробки твердих побутових відходів на території Комсомольської міської ради. Бо час не чекає. До того ж, слід подбати й про збереження екології для наших дітей і внуків. За такими проектами - майбутнє.

Таїсія ЛИМАНСЬКА.

Фото автора.