Поїздка до Польщі: обмін культурними надбаннями та запозичення європейського досвіду господарювання
Другої декади червня делегація з Комсомольська відвідала польське місто Рацібуж Сілезійського воєводства, де проходив Міжнародний фестиваль «Сілезія – регіон багатьох культур». Поїздка відбувалася згідно з угодою про співробітництво між громадами нашого міста та Рацібузького повіту, яку було підписано у вересні 2010 року. У складі офіційної делегації були міський голова С.А. СУПРУН, секретар міськради С.О. КАЛАШНІК, начальник відділу культури і туризму міськвиконкому І.І. ЗЕЛЕНСЬКА. Крім того, членами делегації були ансамбль естрадного танцю «Ремікс» (ЦД та ЮТ) зі своїм художнім керівником О.І. БІСЬКО та головний спеціаліст відділу економічного аналізу, інвестицій та внутрішнього фінансового кон-тролю С.О. ШЕРЕМЕТ. Програма візиту як членів офіційної делегації, так і творчого колективу «Ремікс» була напрочуд насиченою, цікавою і пізнавальною.
Місто Рацібуж розташоване на кордоні з Чехією. До 1945 року ця територія належала Німеччині і лише потім була приєднана до Польщі. Це не могло не вплинути на культуру, історію, традиції людей, які живуть у цьому чудовому місті. У кожного з членів делегації нашого міста були свої завдання та інтереси. Так, наприклад, С.А. Супруна, як господаря нашого міста, більше цікавили питання розвитку і благоустрою Рацібужа, функціонування підприємств, які забезпечують життєдіяльність цього затишного, доглянутого, красивого населеного пункту, співпраця різних рівнів керівників Рацібузького повіту, депутатів тощо.
Члени офіційної делегації Комсомольська мали цікаві зустрічі в офісі ради Рацібузького повіту, де спілкувалися зі старостою повіту паном Адамом Хайдуком, його заступниками, секретарем ради, членами виконавчого комітету. Надзвичайно пізнавальною виявилася для комсомольчан поїздка на публічне засідання депутатів двох повітів – Рацібузького і Кеджіржинсько-Козельського. Хотілося побачити і порівняти, як працюють народні обранці в наших сусідів і в нас. За словами Сергія Андрійовича, повчитися у них є чому. Польща входить до складу країн-членів Євросоюзу, який дуже допомагає їй фінансами у розвитку інфраструктури країни, автодоріг, модернізації освітніх закладів, соціальної сфери, сільського господарства та захисту навколишнього середовища, у збереженні історичних пам’яток архітектури тощо. Лише останнім часом на все це Республіка Польща отримала від Євросоюзу 65 млрд євро.
Наш міський голова побував на підприємстві, яке збирає, сортує і переробляє сміття та займається нанесенням дорожньої розмітки. У Рацібужі успішно функціонує система роздільного збирання твердих побутових відходів, як у мікрорайонах багатоповерхівок, так і у приватну забудову. У кожного мешканця є календарики на рік, де позначено чіткий графік руху сміттєзбиральної техніки. Вивезення зібраних твердих побутових відходів здійснюється поетапно: спочатку відвозять скло, потім папір, пластикові пляшки і насамкінець сміття, яке не підлягає сортуванню.
Все перевозиться на територію підприємства, яке займається збиранням, перевезенням, сортуванням і переробкою сміття. Результат цієї роботи спрямований на отримання прибутку. Все, що не можна переробити, відвозиться на сміттєзвалище. Там отримують зі сміття гумус і метан. Останній використовують для вироблення електрики. Такий же газ метан збирають і на каналізаційних очисних спорудах, який потім спрямовують на газогенератор для вироблення електричної енергії.
Сергій Андрійович відзначив, що в місті, на його околицях, в сільській місцевості дуже чисто, що свідчить про рівень культури людей. У місті працюють професійні ландшафтні дизайнери і це помітно всюди. Наша делегація відвідала Центр перепідготовки, Будівельну школу, ліцей, Молодіжний культурний центр, Центр культури міста, музей Рацібужа, Піастовський замок. У останньому відбувався фестивальний концерт. Взяти участь у Міжнародному фестивалі «Сілезія – регіон багатьох культур» юних обдарувань Комсомольська запрошують два роки поспіль. Торік його учасником був зразковий ансамбль народного танцю «Веселка», а цього разу поїхав хореографічний ансамбль «Ремікс». Його художній керівник О.І. Бісько дуже вдячна очільнику нашого міста за те, що її підопічні мали можливість побувати за кордоном, продемонструвати свої творчі надбання, здобути певний художній і життєвий досвід. Наші діти побували у Молодіжному культурному центрі, де показали свої досягнення в області хореографії та вокалу. Оксана Іванівна зазначила, що польські глядачі були вражені майстерністю виконання вокальних творів її підопічними, танцювальною технікою, артистичністю, різноманітністю побачених стилів. «Ремікс» мав програму із 5-ти номерів, тривалість кожного з яких 5 хвилин.
Юні таланти Комсомольська гарно виступили на всіх концертах. Всюди їх зустрічали тепло, щиро, з захопленням. Особливо юним артистам запам’яталася участь у святковому марш-параді фестивалю, гала-концерті у Піастовському замку та майстер-клас з бальних танців, який для них організували господарі Молодіжного культурного центру. Техніку повільного вальсу та латиноамериканського ча-ча-ча реміксівці опанували за півтори години. Достойний результат. За словами Оксани Іванівни, ця поїздка стала для них стимулом для подальшої творчої роботи.
Таїсія ЛИМАНСЬКА.