Поїздка до Німеччини: обмін досвідом щодо гендерного бюджетування
У липні за сприяння Фонду ім. Фрідріха Еберта відбулася інформаційна поїздка української делегації до відомого в усьому світі німецького міста Берлін. Серед делегатів була й радник Комсомольського голови, депутат Комсомольської міської ради трьох скликань, учасниця економічної школи для гендерних консультантів, координатор проекту «Гендерне бюджетування на місцевому рівні» у Комсомольську Н.Р. КАРПЕЦЬ.
- Неллі Ростиславівно, хто був у складі делегації та що передбачала програма поїздки?
- Столицю Німеччини відвідала група радників міських голів з гендерних питань та представників місцевих адміністрацій, які у 2011-2012 рр. брали участь у реалізації пілотного проекту «Гендерне бюджетування на місцевому рівні». Німеччина є взірцем гендерного бюджетування, тож протягом трьох днів ми зустрічалися в Берліні з представниками Фонду
ім. Ф.Еберта, гендерних організацій, місцевої адміністрації району Ліхтенберг і Міністерства фінансів, які поділилися досягненнями в області гендерного бюджетування. Під час зустрічей обговорювалися теми щодо забезпечення гендерної рівності на основі справедливого розподілу коштів, прозорості бюджету та оптимізації витрат з метою надання послуг більш всеосяжним чином.
- Що приємно вразило та запам’яталося від екскурсій та цікавих зустрічей?
- Представники Фонду спланували наше перебування у Німеччині таким чином, аби левова частка всього часу була присвячена навчанню. Тим не менш, ми мали можливість оглянути столицю. Берлін – місто знань. В університеті ім. Гумбольдта вчаться представники різних поглядів, культур і націй. У цьому чудовому місті 170 музеїв, найвідоміші з них розташовані на Острові музеїв. Ми побували біля останків Берлінської стіни. Мене дуже вразили Бранденбурзькі ворота. Саме їх я хотіла побачити, адже неодноразово підкреслювала своїм виборцям та усім відвідувачам дитячого містечка (вул. Леніна, 21), що хочу, аби ми зустрічали Новий рік просто неба, з феєрверком та музичним супроводом, на кшталт того, як це проходить навколо Бранденбурзьких воріт. Ми також відвідали Меморіал жертвам Холокосту у Берліні, побували в палаці Шарлоттенбург, який побудовано в стилі німецького бароко на одній із найзнаменитіших вулиць столиці – Курфюрстендамм, яка побудована 135 років тому, біля тріумфальної колони Золота Ельза, зведеної у 1873 році на честь перемоги прусської зброї над Данією, Австрією та Францією, ознайомилися з територією 7-ої Берлінської бієнале. Мене вразив високий рівень культури населення в усьому.
- Чи була у вас екскурсія до Бундестагу?
- Так. Мені було дуже цікаво побувати там. У 1945 році ця будівля була майже зруйнована і відновлена повністю лише у 1970 році. Ми побували у залі засідань Комітету з питань молоді та здоров’я, оглянули кабінети ведучих партій Бундестагу. На жаль, було зачинено двері кабінету канцлера Німеччини Ангели Меркель. Ми побачили трибуни, на яких розміщуються депутати Бундестагу та Бундесрату, відвідали церкву, яка знаходиться на території будівлі Бундестагу без жодної атрибутики, що свідчить про належність до будь-якої релігійної конфесії.
- Які зустрічі з представниками Фонду ім. Ф.Еберта Вам запам’яталися найбільше?
- З доктором Регіною Фрей, яка розповіла про гендерне бюджетування та фактори успіху на прикладі Берліна. Вона назвала 8 факторів успіху столиці Німеччини (із практичного досвіду), зокрема, повинна бути політична воля; необхідною умовою мають стати структурування та координація, визначення відповідальності; довгострокова стратегія повинна розглядатися як процес, а не як проект; повинні бути розроблені індивідуальні інструменти для роботи та розвитку впровадження; необхідно забезпечити комплексне запровадження у щоденну роботу органів влади та у технічну частину бюджету; повинні бути в наявності певні знання з гендерних питань; треба говорити про рівноправ’я різних статей на різних рівнях, у т.ч. й на політичному; необхідна відкритість та прозорість дій.
- Підсумовуючи поїздку, що можете сказати про отримання такого досвіду?
- Я багато чому навчилася у своїх німецьких колег і маю намір адаптувати ці знання в українських реаліях бюджетних процесів, практично застосувати при проведенні гендерного аналізу міського бюджету, підготовці рекомендацій щодо реструктуризації деяких витрат. До того ж, такі ініціативи відповідають міжнародним зобов’язанням щодо просування гендерної рівності, взятими на себе Україною.
Бесіду вела Таїсія ЛИМАНСЬКА.