Багато хто з нас вважають, що інвалідність людини здатна поставити хрест на його житті. На жаль, у нашій країні нерідко буває саме так. Однак історія переконливо говорить нам, що фізичне здоров\'я - ніщо, коли людина прагне до своєї мети.  Всі ми знаємо таких відомих людей, як Стівен Хокінг, який не просто прикутий до інвалідного крісла – він повністю паралізований, але це не завалило йому стати всесвітньо відомим вченим, володарем  дванадцяти почесних вчених звань і вважатися одним з найрозумніших людей на планеті. Не всі знають, що знаменитий німецький композитор Людвіг Ван Бетховен, справжній геній музики був... глухим. Історія 32-го президента США Франкліна Делано Рузвельта - це ще одна історія людини, яка народилась здоровою, проте перенесене захворювання прикувало його до інвалідного візка. Вже будучи інвалідом, Рузвельт став президентом і займав цей пост протягом 12 років, до самої своєї смерті, увійшовши в історію США як один із найвидатніших американських лідерів.

Все те, що сталося з цими та багатьма іншими відомими людьми, має офіційну назву «трудова та професійна реабілітація». І щоб домогтися таких результатів у житті мало одного бажання та зусиль над собою, потрібні й сприятливі для цього умови у державі та суспільстві. 

Однією з визначальних умов адаптації осіб з особливими потребами у суспільство є їх професійна реабілітація. Серед різних видів реабілітації саме їй належить провідна роль у забезпеченні подальшого працевлаштування .

Основним напрямком роботи Фонду соціального захисту інвалідів вже багато років є саме професійна реабілітація осіб з інвалідністю.

З метою здійснення заходів із соціальної,  трудової та професійної реабілітації інвалідів відділення Фонду щорічно надає фінансову допомогу цій категорії громадян шляхом оплати вартості їх навчання та перекваліфікації у навчальних закладах, центрах професійної реабілітації для здобуття професії. Для практичної реалізації особам з обмеженими можливостями права на освіту в Україні функціонують загальноосвітні заклади різного рівня, забезпечені спеціальними програмами, допоміжними технічними засобами, які дають змогу здійснювати спільне навчання здорових та непрацездатних. При відділенні Фонду постійно діє комісія з вирішення питань щодо можливості та розміру фінансової допомоги інвалідам на навчання. У 2014 році відбулось 4 засідання комісії на яких було прийнято рішення про надання фінансової допомоги  74 студентам з обмеженими можливостями шляхом оплати вартості їх навчання у навчальних закладах, в тому числі 7 особам – мешканцям міста Комсомольська.

В області також за кошти Фонду щорічно створюються додаткові робочі місця для працевлаштування людей з особливими потребами, надається фінансова допомога для технічного переоснащення спеціалізованих підприємств громадських організацій інвалідів, проводиться фізкультурно-спортивна реабілітація, здійснюється передплата періодичних видань, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації інвалідів.

Грошові кошти необхідні для фінансування реабілітаційних заходів  області, надходять до державного бюджету України у вигляді адміністративно-господарських санкцій, які сплачують роботодавці за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. Але, на жаль, сьогодні маємо констатувати штучне порушення роботодавцям норм закону про надання робочих місць для осіб з інвалідністю: деякі роботодавці, з одного боку звітують, що люди цієї категорії не звертались до них, але в той же час створюють умови абсолютно не привабливі для того, щоб людина з особливими потребами мала змогу працювати. Так, лише у 2014 року адміністративно-господарські санкції були нараховані 13 роботодавцям міста Комсомольська на загальну суму 145 тисяч гривень за нестворення у 2013 році 15 робочих місць. Сплатили санкції до державного бюджету 10 роботодавців у сумі 85 тисяч гривень. Отже, лише по одному місту Комсомольськ державний бюджет недоотримав у 2014 році 60 тисяч гривень.  І що найгірше – найбільш  незахищені громадяни суспільства не мали можливості в повному обсязі отримати реабілітаційні послуги, гарантовані їм державою.

На жаль, на всій території України в зв’язку з проведення антитерористичної операції зараз збільшилась кількість інвалідів. Внаслідок бойових дій на Сході України, воїни АТО отримують важкі ураження чи інвалідність та самі стають беззахисними. Саме тому держава повинна бути готовою зустріти своїх бійців та надати всіляку підтримку та допомогу: матеріальну, психологічну, реабілітаційну.

Маємо надію, що допомога Фонду дасть можливість забезпечити належні стандарти рівня життя людей з інвалідністю, сприятиме ефективній реалізації їх права на трудову діяльність.  

 

 

 

 

Директор Полтавського обласного відділення

Фонду соціального захисту інвалідів  Дяченко О.М.