Німці шукають забруднювачів наших річок

Нині в рамках міжнародного проекту «Інтернаціональний водний альянс Саксонії» (ІВАС) на очисних спорудах Виробничого управління водопро-відно-каналізаційного господарства (ВУ ВКГ) працює пересувна автоматична лабораторія з м. Дрездена (Німеччина). Завдання вимірювальної кампанії – порівняти показники лабораторії міськводоканалу щодо якості очищення стічних вод, які потрапляють в Дніпро, з результатами вимірювань німецької, а також дати більше інформації для технологів очисних споруд ВУ ВКГ.

Три роки поспіль в Україні реалізується програма щодо дослідження стоків, які потрапляють в ріки, що течуть не лише по території нашої країни, а й інших європейських держав. Її мета – з’ясувати, хто забруднює витоки річок і тим самим погіршує екологію. Учасниками проекту з німецької сторони є Міністерство екології (безпосередньо два університети та очисні споруди м. Дрездена), з української  - Мінрегіонбуд та ЖКГ України, а також водоканали, керівники яких є членами української водної асоціації «Укрводоканалекологія». Директор ВУ ВКГ О.І.Яценко входить до складу даної структури, тому Дрезденська лабораторія досліджує якість роботи очисних споруд його підприємства. Олексій Іларіонович вважає, що це гарна нагода за допомогою  сучасних методик зробити  аналіз функціонування очисних споруд міста і не скористатися нею було б, м’яко кажучи, неправильно.

Тим більше, що всі вимірювання, які здійснює автоматична лабораторія для української сторони, є безкоштовними. Їх оплата здійснюється згідно з проектом, тобто  кошти виділяє Міністерство екології Німеччини. Перші два дні роботи німецької лабораторії на підприємстві її результати відслідковував спеціаліст із Дрездена. Зараз його роботу продовжує представник ІВАС – український фахівець зі Львова М.Ф.Цюпко.

Головне – запозичити кращий німецький досвід і передати його українським колегам – працівникам водоканалу. За словами Миколи Федоровича, німецька лабораторія здійснює понад 1100 вимірювань за добу. Тож зрозуміло, яку кількість необхідних показників можуть отримати фахівці. До того ж, пробовідбірники цієї сучасної лабораторії дозволяють технологам отримати цілісну картину щодо очищення стічних вод. Система лабораторії автоматизована. Там є аналізатори, датчики, які вимірюють спектральний абсорбційний коефіцієнт, РН, температуру, електропро-відність, концентрацію нітри-тів, нітратів, фосфатів, азоту амонійного тощо.

Все відбувається в автоматичному режимі: прилади самостійно здійснюють калібрування розчинів, чищення і таке інше. Тож догляд за ними потребує від спеціалістів мінімальної кількості часу. Результати роботи, тобто всі показники досліджень, у зручному вигляді виводяться на дисплей. За допомогою Інтернету, їх можна передавати у будь-яке місце світу. М.Ф.Цюпко повідомив, що  результати лабораторних аналізів, лабораторії ВУ ВКГ і німецької автоматичної лабораторії, збігаються в межах похибки. Це свідчить про те, що на очисних спорудах водоканалу Комсомольська добре функціонує лабораторія, і що тут працює висококваліфікований, освічений інженер-технолог.

Хоча процес очищення стічних вод дуже енергозатратний, та якби його не існувало в українських містах, то вже  не було б Дніпра. Вартість такої сучасної лабораторії складає близько 100 тис. євро, але керівництво очисних споруд м. Дрездена придбало її для реалізації проекту за  60 тис. євро ( їм була зроблена значна знижка). у 1989 році очисні споруди Дрездена складалися лише з первинних відстійників. Тобто вони були в гіршому становищі, ніж зараз наші. Отже, є надія, що таку лабораторію і багато чого ще з часом зможемо дозволити собі і ми.

У рамках проекту ІВАС автоматична німецька лабораторія вже попрацювала на очисних спорудах в 14-ти містах різних регіонів України. Почали з Заходу країни і на сьогодні дійшли до її Центральної частини. За інформацією представника проекту, ще мають побувати на водоканалах міст Харкова і Полтави. Проблема в усіх водоканалів України одна – тарифи на водовідведення такі, що деяким із них не вистачає  навіть на оплату за спожиту електроенергію.  А вже про розвиток і модернізацію годі й мріяти. Більшість із них були збудовані ще в 60-ті роки, і все їхнє обладнання давно потребує повної заміни. До відома: у Дрездені вартість послуги відведення 1м3 стічних вод становить 3 євро. Звісно, що при нашому рівні заробітних плат, оплата такої ціни просто неможлива.

Таїсія ЛИМАНСЬКА.
Фото автора.