КВП «Комсомольськтеплоенерго» - 25

Першого червня 1987 року було прийнято рішення про створення самостійного підприємства з відповідними структурами КВП «Комсомольськтеплоенерго» і передання його у підпорядкування обласному об’єднанню «Полтаватеплоенерго». З часом воно стало по-справжньому самостійним і стабільним. За чверть століття кожен працівник комунального виробничого підприємства власною працею і професіоналізмом зробив вагомий внесок у його розвиток і процвітання. Сьогодні вся трудова родина цього важливого підприємства нашого міста на чолі з компетентним керівником М.М. ЛИХОЖОНОМ успішно справляється з покладеним на неї важливим завданням – безперебійним забезпеченням комсомольчан теплом і гарячою водою.

З чого все починалося?

У 1978 році зі складу ПГЗК були виокремлені комунальні служби і створено виробниче об’єднання підприємств житлово-комунального господарства (ЖКГ). Воно об’єднало водоканал, підприємство теплових мереж, ремонтно-будівельну дільницю, ритуальну службу, озеленення, спецтранс, готель. На той момент у структурі підприємства з теплопостачання була котельня, яка розташована за адресою вул. Енергетиків, 31, і  теплові мережі. Ця котельня обслуговувала все місто (на той час воно було у два рази менше від нинішнього) і працювала на мазуті. Природний газ використовувався лише як резервне паливо. Взимку за добу в котельні спалювали до 250 т мазуту. Для цього його треба було транспортувати, зливати, розігрівати, а вже потім спалювати. З часом, коли котельню перевели на використання природного газу, було встановлено ліміт на його споживання - 50 млн м3 на рік. Реальні ж витрати складали 42-48 млн м3.

Проблеми підприємства

Місто розширювалося. Потреби комсомольчан в гарячій воді зростали. У період інтенсивного водорозбору щогодини споживачі відбирали із системи до 500 м3 гарячої води, постачання якої відбувалося за «відкритою системою». Тобто гаряча вода відбиралася із системи опалення. Для її приготування витрачали 22 вагони кухонної солі на рік.  Постачання гарячої води за «відкритою системою» призводило до інтенсивного руйнування тепломереж. Щорічно доводилося замінювати до 11 км труб. Кожні 4 роки виходила із ладу поверхня нагріву котлів (при терміні її експлуатації 16 років). У мережах теплопостачання спостерігалися значні перепади тиску. Дану ситуацію конче необхідно було змінювати.
Першого червня 1987 року було прийнято рішення про створення самостійного підприємства КВП «Комсомольськтеплоенерго». Ця дата вважається офіційною у визначенні терміну заснування комунального виробничого підприємства. Його першим керівником з дня заснування і до кінця 2008 року був М.Г. МАНДЗЮК. З першого січня 2009 року й донині його очолює М.М. Лихожон, який почав працювати у цій сфері  (у виробничому об’єднанні підприємств ЖКГ) з 1978 року на посаді слюсаря з обслуговування теплових мереж. Микола Михайлович досконало знає специфіку свого підприємства. Адже він обіймав тут різні посади: майстра, головного інженера. 

Здобутки

За період становлення і функціонування підприємства теплоенергетики його співробітники створили достойну виробничу базу, зробили закритою систему гарячого водопостачання, побудували підвищувальну насосну станцію, яка забезпечує необхідний гідравлічний режим теплових мереж, рівномірний розподіл теплової енергії між окремими будинками, побудували нову котельню в мікрорайоні №15, реконструювали і ввели в експлуатацію Золотнищанську котельню, яка нині працює в автоматичному режимі.
Крім того, на рахунку підприємства будівництво 4-трубної системи та улаштування центральних теплових пунктів (ЦТП). Нині їх функціонує чотири і будується п’ятий у мікрорайоні №6. До того ж, скоротили річне споживання природного газу котельнями міста до 30 млн м3, витрачання кухонної солі для приготування води - до 1,5 вагони, обсяги повної заміни теплових мереж - до 300 м погонних. Після 1994 року вперше був виконаний капітальний ремонт котла центральної котельні, він нарешті відпрацював нормативний термін.

Сьогодення
Нині на «Комсомольськтепло-енерго» працює 194 працівники. Тут практично не існує плинності кадрів. За роки його самостійності у Комсомольську, на відміну від інших міст України,  збережено централізовану систему теплопостачання і постачання гарячої води. Керівництво КВП працює над енергозбереженням і має в планах використовувати альтернативні види палива. Адже стратегія держави – максимально відійти від використання імпортного дорогого природного газу.
Як зазначив М.М. Лихожон, економічний стан підприємства не завжди залежить від волі його керівника, трудового колективу чи міської влади як власника підприємства. Питання енергоресурсів і ціни на них -  компетенція держави. Тарифи на послуги КВП «Комсомольськтеплоенерго» встановлює Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ). На сьогодні вони не є економічно обґрунтованими, бо покривають лише 85% вартості послуг. Це означає, що держава повинна компенсувати різницю в тарифах, аби підприємство не було збитковим. Але поки що цього не відбувається. Щоб
якось відшкодувати збитки, які має підприємство не зі своєї вини, міська влада декілька разів на рік приймає рішення про поповнення статутного фонду КВП.

Святкування ювілею

Першого червня – у день ювілею рідного підприємства – працівники «Комсомольськтеплоенерго» зібралися у затишній малій залі ПК і Т, щоб в урочистій атмосфері привітати одне одного зі святом та поділитися спогадами. На захід до ювілярів завітали міський голова С.А. СУПРУН та його перший заступник Д.Г. БИКОВ, секретар міської ради С.О. КАЛАШНІК, голова правління ВАТ «Полтавський ГЗК» В.В. ЛОТОУС, а також ветерани галузі теплоенергетики, які стояли біля витоків підприємства – М.Г. Мандзюк, М.С. КОВАЛЬОВ та багато інших. Вони радо вітали працівників КВП з ювілеєм (на фото вгорі), дякували їм за плідну багаторічну працю на благо територіальної громади міста та бажали міцного здоров’я, трудових успіхів і процвітання на довгі літа.

За вагомий внесок у розвиток і вдосконалення сфери теплопостачання, а також з нагоди 25-річного ювілею колектив «Комсомольськтеплоенерго» нагородили Почесною грамотою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а його керівнику М.М. Лихожону вручили нагрудний знак «Почесний працівник ЖКГ України І ступеня». За вагомий особистий внесок у розвиток підприємства ряд його працівників були нагороджені Почесними грамотами Головного управління ЖКГ Полтавської ОДА, виконавчого комітету Комсомольської міської ради, УЖКГ міськвиконкому та безпосередньо самого підприємства КВП «Комсомольськтеплоенерго». У цей святковий день усім присутнім в залі дарували радість та гарний настрій художні колективи ПК і Т.

Таїсія ЛИМАНСЬКА.

Фото автора.