«Творення вільного суспільства
можливе лише за умови участі
всіх громадян цього суспільства,
а не його половини »
Тамара Мельник
Протягом 11-12 жовтня 2012р. у м. Львові відбувався другий Форум місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Даний Форум організовано Асоціацією міст України (у партнерстві з Федерацією канадських муніципалітетів) на підтримку ініціативи Ради Європи – Європейський тиждень місцевої демократії.
У заході взяли участь міські голови, їх заступники, депутати місцевих рад міст України, представники органів центральної влади України, міжнародних організацій, міські голови міст Канади, науковці (100 осіб).Форум проходив в інтерактивній формі, включав 5 пленарних засідань та дискусії у робочих групах. До складу делегації від Полтавщини увійшло 5 осіб.
На відкритті Форуму зі вступними промовами виступили: А. Філіпішина – представник Уповноваженого ВР України з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності; Т.Кононович - начальник відділу гендерної політики Мінсоцполітики; Н. Цмоць - представник Посольства Канади в Україні; Пем МакКоннел – депутат міськради м. Торонто, член Ради директорів Федерації канадських муніципалітетів, Л.Кобилянська – заступник віце – президента НАДУ при Президентові України. (на фото – виступ Пем МакКоннел, депутата міськради м. Торонто, Канада).
Перша сесія була присвячена урокам та результатам минулорічного Форуму і проходила у вигляді тематичної дискусії. Після короткого огляду, проведеного Світланою Богатирчук – Кривко, - членом української делегації у Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи, було представлено напрацювання міст України.
Досвід м. Комсомольська із запровадження гендерного бюджетування у сфері охорони здоров’я заслуховувався найпершим. Моя презентація на тему «Рівність та справедливість розподілу бюджетних коштів при вдосконаленні роботи сімейних лікарів, що працюють на умовах договору», підготовлена спільно з начальником управління охорони здоров’я міської ради Ю.Ковпаком, супроводжувалася показом слайдів. При підведенні підсумків роботи Форуму, саме нашу презентацію та місцеві ініціативи від Комсомольська було визнано справжньою родзинкою усього заходу. Високу оцінку роботи нашої команди у своєму виступі надала і координатор програм Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Олена Давліканова під час свого виступу на наступному пленарному засіданні за темою «Гендерне бюджетування як інструмент покращення рівня життя місцевих громад».
(на фото – виступ депутата Комсомольської міськради Н. Карпець)
Свою зацікавленість у запровадженому в м. Комсомольську проекті «Гендерне бюджетування на місцевому рівні» виявили представники м. Лозова Харківської області, міст Дніпропетровської області, Вінниці, Луцька та Херсонщини. Сподобалася наша презентація і депутату міської ради м. Торонто, члену Ради директорів Федерації канадських муніципалітетів Пем МакКоннел, про що вона зазначала неодноразово.
Заставницький міський голова Ярослав Цуркан з Чернівецької області повідомив зібрання про створення безпечної території у їхньому місті, Тетяна Євменова – депутат Шостківської міської ради, інформувала делегатів Форуму про підтримку участі жінок у політичному житті.
Про активну позицію керівництва нашого міста на чолі з міським головою Супруном С.А., започатковані прогресивні ідеї щодо забезпечення рівного доступу жінок і чоловіків до управління, користування ресурсами та послугами місцевого економічного розвитку, було зазначено мною протягом дискусії у робочій групі, після пленарного засідання за темою «Підтримка рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у місцевому економічному розвитку».
Ця ж група, виходячи із здобутого попереднього досвіду управлінської та депутатської діяльності своїх учасників, довірила мені та виконавчому директорові Одеського РВ АМУ В. Демченку, презентувати наші спільні напрацювання за темою «Рівноправна участь жінок і чоловіків у прийнятті політичних та економічних рішень».
Під час проведення третьої сесії за темою «Підтримка жіночого підприємництва » виступила В.Довжик – в. о. начальника управління економіки Львівської міської ради про ініціативи їхньої міськради на підтримку жінок – підприємниць. Цікавими були виступи – презентації Елісон Кіркленд – консультанта Центру жіночого підприємництва м. Манітоба (Канада) та Керол Леір – експерта з планування і розвитку бізнесу, консультанта з екотехнологій Центру підприємництва м. Оттави (Канада), президента компанії GREENVOLUTION INC.
Приємною несподіванкою першого дня Форуму стала можливість ознайомитися з вечірнім Львовом, надана організаторами заходу (на фото: поблизу Львівського Національного Академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької ).
Другий день Форуму був присвячений висвітленню наступних тем: «Рівноправна участь жінок і чоловіків у прийнятті політичних та економічних рішень» та «Місцеві ініціативи на підтримку рівноправного доступу жінок до управління, користування ресурсами та послугами місцевого економічного розвитку».
Інтерес викликали виступи Крістіни Вілфор – директора Національного демократичного інституту в Україні, за темою «Політична влада дорівнює економічній владі: короткий огляд сучасного та майбутнього представництва жінок в українській політиці» та Пем МакКоннел – депутата муніципалітету м. Торонто, члена Ради директорів ФКМ, яка наголосила на ініціативах Федерації канадських муніципалітетів щодо збільшення участі жінок у місцевому самоврядуванні.
На останній сесії відбулося інформування координатора проекту «Місцевий економічний розвиток міст» в Асоціації міст України Н. Лазаренко про конкурс проектів, що буде оголошений АМУ, та про можливість описати кращі практики місцевого самоврядування у брошурі та розмістити їх на офіційному веб - сайті Асоціації. На загальній дискусії за темою «Місцеві ініціативи на підтримку рівноправного доступу жінок до управління, користування ресурсами та послугами місцевого економічного розвитку» учасниками Форуму було висловлено 32 ініціативи у рубриці «Я ініціюю», 8 з яких, тобто 25 відсотків, проголошено від міста Комсомольська.
Серед цих ініціатив – відпрацювання та впровадження сімейними лікарями уніфікованої електронної індикаторної карти якості; формування проекту бюджету на 2013 рік у сфері охорони здоров’я з елементами гендерного бюджетування; розгляд питань медичного спрямування ( пов’язаних з сімейною медициною) на засіданнях профільної постійної комісії міської ради та на пленарному засіданні; презентація стратегії впровадження гендерних аспектів у галузі охорони здоров’я вищому керівництву міста та депутатам Комсомольської міської ради; проведення інформаційно – просвітницької роботи, подання на розгляд вищих структурних підрозділів влади пропозицій щодо внесення змін до чинного законодавства з метою вдосконалення роботи сімейних лікарів, що працюють на умовах договору, тощо.
Учасники заходу отримали Інформаційний довідник «На шляху до гендерної рівності», брошури «Хід реалізації проекту «Місцевий економічний розиток міст України» та «Питання гендерної рівності в місцевому економічному розвитку», а також посібник кандидатки для участі в муніципальних виборах «Набір виборчих інструментів для жінок», виготовлені поточного року.
Цьогорічний Форум, на мою думку та на думку колег, знову став справжньою ареною загальносуспільного обговорення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок. Він сприятиме кращому врахуванню гендерних підходів при розробці, реалізації та оцінці соціально –економічних програм і проектів , у структурі, політиці та діяльності органів місцевого самоврядування.
Депутат Комсомольської міської ради, координатор
проекту «Гендерне бюджетування на місцевому рівні»,
член Комітету АМУ з гендерної рівності Н.Р.Карпець