26 травня 2021 року відбулося засідання координаційної ради у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми. 


Про здійснені заходи щодо попередження домашнього насильства упродовж лютого-травня 2021 року доповіла Надія Угнічева, заступник міського голови, координатор виконкому Горішньоплавнівської міської ради з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі. Надія Угнічева зазначила, що проблеми, пов’язані з домашнім насильством, створення умов для реалізації кожною дитиною права на зростання в безпечному сімейному оточенні, є пріоритетом державної політики. Міжвідомча співпраця з питань протидії домашньому насильству є ефективним інструментом у подоланні цієї проблеми в нашій територіальній громаді. Позитивними прикладами такої взаємодії є налагоджена співпраця служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики з відділом поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП України в Полтавській області. Після першого засідання координаційної ради була узгоджена форма повідомлення про факт насильства, яку поліція надає щоденно. Це значить, що соціальні служби реагують протягом доби на повідомлення, надають соціальну, психологічну, правову допомогу постраждалим особам, залучають фахівців інших установ та організацій. 


За лютий-травень 2021 року до відділу у справах сім’ї та молоді надійшло 98 повідомлень від відділу поліції № 2, із них 34 повідомлення мали інформацію про скоєння насильства, де потребували допомоги 21 особа та 3 неповнолітніх дітей. Проведено 17 співбесід із кривдниками, від них отримано письмове зобов’язання щодо недопустимості скоєння насильства.


Працює мультидисциплінарна комісія при службі у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики. За період з лютого 2021 року проведено 3 засідання за участі представників закладів освіти. За результатами засідань 1 дитина за рішенням виконкому вилучена з родини, їй надано статус «дитина, позбавлена батьківського піклування», поданий позов до суду про позбавлення батьківських прав її батьків та передана на виховання в патронатну родину. Дві родини взяті на облік служби у справах дітей та перебувають під соціальним супроводом. Із 01.01.2021 року спостерігається помітний зріст фактів домашнього насильства: за вказаний період фахівцями служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики було проведено близько 50 профілактичних бесід із потерпілими та кривдниками та близько 15 бесід із психологом. 


Надія Угнічева наголосила, що у зв’язку з майбутніми літніми канікулами та відсутністю контролю за дітьми з боку закладів освіти, необхідно психологам закладів освіти посилити роботу з батьками щодо попередження та профілактики насильства в родині, булінгу в підлітковому середовищі. Негайно повідомляти службу у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики виконкому та одночасно поліцію про факти здійснення насильства над дітьми для ефективного реагування відповідних служб.


Про роботу кризового Центру для жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах, розповів керівник відділу політик та комунікацій Благодійної організації «Світло надії» (м. Полтава) Сергій Жук.


Про співпрацю з питань запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми у м.Горішні Плавні говорив начальник сектору превенції відділу поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП України в Полтавській області Ігор Лайло.


Про заходи щодо попередження домашнього насильства в закладах освіти у 2021 році доповіла консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Наталія Полова. Зазначила, що навчальні заклади долучаються до проведення місцевих інформаційних кампаній, спрямованих на підвищення громадської свідомості, рівня правової культури та поінформованості населення щодо форм, проявів, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки. Забезпечено взаємодію із спеціально уповноваженими органами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству: з міською координаційною радою з питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, протидії торгівлі людьми та міждисциплінарною командою щодо організації соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Налагоджено взаємодію з державними органами й установами з метою негайного реагування на випадки домашнього насильства. 25 лютого 2021 року представники відділу освіти, адміністрації та практичні психологи закладів освіти взяли участь у круглому столі «Захист підростаючого покоління від злочинності та інших небезпечних явищ, що виникають у суспільстві» за участю представників відділу превенції Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Полтавській області. У закладах освіти розроблені та запроваджені в дію алгоритми реагування на випадки домашнього насильства. На офіційних вебсайтах закладів освіти створені банери (швидкі вкладки), які містять телефони «гарячих ліній», посилання на корисні ресурси, за допомогою яких можна отримати інформацію щодо запобігання випадків домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Учні ознайомлені з діяльністю Гарячої лінії Національної поліції України, Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації, Національної дитячої гарячої лінії, які здійснюють консультування у випадках насильства в сім’ї та надають послуги із захисту і підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства. У закладах освіти систематично проводяться заходи зі створення ненасильницького середовища, безпечного для всіх учасників освітнього процесу, формування нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до потерпілих осіб, усвідомлення насильства як порушення прав людини.


Паралельно із засіданням координаційної ради відбувся семінар-тренінг для психологів та соціальних педагогів закладів освіти, який провела психолог Центру для жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах, Благодійної організації «Світло надії» (м. Полтава) Людмила Дерев’янко.